e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 21 Styczeń 2009

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Płatnik VAT a praktyka lekarska

  Od 3 lat prowadzę indywidualną działalność gospodarczą - sklep spożywczo-przemysłowy. Z tego tytułu jestem czynnym płatnikiem VAT. Z wykształcenia jestem lekarzem i planuję we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej rozszerzyć zakres działalności o indywidualną praktykę lekarską (...)

 • Podpis pod decyzją skarbową

  Otrzymałem decyzję Izby Skarbowej, którą chcę zaskarżyć. Decyzja jest podpisana nieczytelną parafką będącą praktycznie kółkiem nakreślonym długopisem na stemplu zastępcy dyrektora. Czy brak czytelnego podpisu (na pieczątce są dane imienne zastępcy dyrektora) i zbytnia jego prostota (...)

 • Przetargi na najem lokali użytkowych

  Zamierzam przystąpić do przetargu na najem lokalu użytkowego stanowiącego własność gminną. Warunkiem uczestnictwa w przetargu jest wpłacenie wadium w wysokości 3-miesięcznego czynszu określonego jako wywoławczy. Jest to zgodne z odpowiednim zarządzeniem Burmistrza określającym zasady (...)

 • Zajęcie poborów za zaległe alimenty

  Jestem żołnierzem zawodowym w trakcie rozwodu mam zasądzone alimenty na nie pracującą żonę i dzieci. Zalegam żonie z alimentami. Żona podała do komornika aby ściągnął zaległe alimenty. Czy komornik ma prawo zająć dodatkowe wynagrodzenie np. trzynasta pensja, równoważnik mundurowy(mundurówka), (...)

 • Elementy upoważnienia

  Skradziono mi upoważnienie na dowolne dysponowanie moim ruchomym majątkiem. Czy są określone obligatoryjne dane, których brak w upoważnieniu może powodować jego nieważność np. wystawiam upoważnienie i podaje imię i nazwisko, ale bez adresu i nr dowodu osobistego?

 • Odwołanie upoważnienia

  Skradziono mi upoważnienie na dowolne dysponowanie moim ruchomym majątkiem. Jakie są formy unieważnienia upoważnienia?

 • Nowe odsetki ustawowe

  Czy jest prawdą, że zmieniły się odsetki ustawowe? W którym Dzienniku Ustaw można te informacje znaleźć?

 • Wzruszenie ugody sądowej

  W lutym2008 (po 2,5 latach od rozwodu) zawarłem z byłą żoną ugodę przed Sądem dotyczącą podziału majątku dorobkowego. W jej wyniku była żona ma mi spłacać zobowiązanie w ratach przez 3lata: 01.2009-12tys., 01.2010-12tys., 01.2011-14tys. Decyzja mężczyzny była jak zazwyczaj "dla świętego (...)

 • Rozszerzenie klauzuli na współmałżonka dłużnika

  Skierowałem do komornika wniosek egzekucyjny. Należność jest o charakterze gospodarczym, dłużnik miał mi dostarczyć towar i na ten cel zaliczkowałem go. Towaru nie dostarczył, zaliczki nie zwrócił. Miało to miejsce w 2008 roku. Komornik poinformował mnie wczoraj pisemnie że prowadzi egzekucję (...)

 • Odrzucenie spadku

  W dziedziczeniu po spadkodawcy występują dzieci zmarłego brata spadkodawcy. Po zmarłym ojcu przyjęły one spadek kilka lat wcześniej. Czy będą one mogły odrzucić spadek po bracie ojca, jeżeli wcześniej, kilka lat temu przyjęły spadek po ojcu?

 • Handel samochodami a marża

  Założyłem firmę auto-handel (PKPiR, VAT). Sprowadzam samochody używane z UE w celach handlowych. Samochody kupuję na umowę kupna. Natomiast ja wystawiam finalnemu odbiorcy w Polsce fakturę VAT marżę. Do obliczenia marży biorę tylko umowę kupna-sprzedaży samochodu (nie biorę pod uwagę (...)

Artykuły i poradniki

Interpretacje podatkoweDzienniki urzędoweAkty Prawne