Archiwum 30 Styczeń 2009

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Alkohol i opieka nad dziećmi

  Czasami znajomi podrzucają mi swoje dzieci, abym na nie kilka godzinek zerknął. Słyszałem z prasy o sprawach karnych dla opiekunów w stanie nietrzeźwym zajmujących się dziećmi. Czy jak podrzucają mi te dzieci, to nie mogę wypić w tym czasie kilka piw?

 • Wymogi formalne pouczenia

  Zgodnie art. 357 KPC pouczenie powinno wskazywać, iż środek zaskarżenia jest dopuszczalny, powinno wskazywać na termin wniesienia środka oraz na sposób wniesienia środka. Czy są to jedyne wymagania formalne dotyczące pouczenia, czy też podlega ono jeszcze innym ogólnym przepisom dotyczącym (...)

 • Czy sobota to dzień ustawowo wolny od pracy?

  Skoro wg podanej przez Was poprzednio informacji wolne soboty nie są dniami wolnymi od pracy, w sensie kodeksu pracy, to w takim razie na jakiej podstawie są jednak wolne od pracy? Chyba odbywa się to na jakiejś podstawie prawnej, skoro wszystkie urzędy, instytucje oraz wiele innych podmiotów tego (...)

 • Zachowek od darowizny

  Nasza rodzina składała się z rodziców i dwojga dzieci. Po rozwodzie rodziców, każde z nich z osobna sporządziło testament na jedno z dzieci. Majątek po mojej mamie w 2001 roku (mieszkanie, działkę, lokatę) odziedziczyłam ja. Aktem notarialnym - jako zachowek - dałam bratu działkę. Ojciec (...)

 • Pełnomocnictwo dla biura rachunkowego

  Chcę przekazać prowadzenie moich ksiąg do biura rachunkowego. Udzielę im w związku z tym pełnomocnictwa do przeprowadzania wszelkich czynności z tym związanych. Czy pełnomocnictwo można wystawić na biuro rachunkowe i wtedy każdy pracownik biura może z niego korzystać, czy też musi to być (...)

 • Plik pdf jako podanie do urzędu miasta

  Art. 63 § 3a pkt 2 kodeksu postępowania administracyjnego mówi: "zawierać dane w ustalonym formacie, zawarte we wzorze podania określonym w odrębnych przepisach, jeżeli te przepisy nakazują wnoszenie podań według określonego wzoru."Czy w wypadku zwykłego podania, na które nie jest wymagany (...)

 • Dostęp do akt komorniczych

  Jako dłużnik mam prawo do przeglądania akt postępowania egzekucyjnego, które zgodnie z art.9 w zw. 13 § 2 k.p.c. jest rozpoznawane jawnie. Niestety komornik prowadzący postępowanie odmówił mi udostępnienia akt uzasadniając to faktem, iż wierzyciel zgłosił wniosek o częściowe utajnienie (...)

 • Faktura bez numeru NIP nabywcy

  Przedsiębiorca, płatnik VAT, nie podał swojego NIP w telekomunikacji i STOEN. Otrzymał faktury za wykonane usługi (bez numeru NIP nabywcy). Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28.XI.2009 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur ... par. 7 ust. 2 pkt 3, stwierdza, (...)

 • Postępowanie karne a naprawienie szkody i krzywdy

  Mojej koleżance, ukradziono jedyny środek lokomocji - bardzo drogi rower, którym poruszała się do pracy i we wszelkich innych sprawach. Sprawców zatrzymano, przyznali się do popełnienia tego oraz innych zarzucanych im czynów kradzieży oraz rozboju (trzyosobowa grupa młodych, pełnoletnich (...)

Zmiany w PrawieProjekty UstawInterpretacje podatkoweDzienniki urzędoweAkty Prawne