e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 9 Styczeń 2009

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Handel samochodami a marża

  Założyłem firmę auto-handel (PKPiR, VAT). Sprowadzam samochody używane z UE w celach handlowych. Samochody kupuję na umowę kupna. Natomiast ja wystawiam finalnemu odbiorcy w Polsce fakturę VAT marżę. Do obliczenia marży biorę tylko umowę kupna-sprzedaży samochodu (nie biorę pod uwagę (...)

 • Odpowiedzialność za długi męża sprzed małżeństwa

  Podczas trwania poprzedniego małżeństwa męża, jego żona zrobiła dług na koncie, do którego była upoważniona. Po rozwodzie z poprzednią żoną, mąż zamknął konto i wyjechał zagranicę nie wiedząc o istniejącym długu. W tej chwili, po 9 latach okazało się, że poszukuje go prokurator, (...)

 • Zmiana stawki procentowej użytkowania wieczystego

  W związku z realizacją wniosku o ustanowienie odrębnej własności lokalu użytkowego położonego na gruncie objętym prawem użytkowania wieczystego, na skutek uwłaszczenia nastąpiło przejęcie, przez składającego wniosek, posiadanego wcześniej przez spółdzielnię mieszkaniową prawa użytkowania (...)

 • Zwolnienie lekarskie świadka w sądzie cywilnym

  Sąsiad złożył w Sądzie Cywilnym wniosek o ustalenie sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej. Razem z żoną otrzymaliśmy wezwanie jako strony. Małżonka jest na kilka dni przed zabiegiem chirurgicznym, i jest wskazane żeby leżała. Czy lekarz prowadzący lub rodzinny, nie będący lekarzem (...)

 • Grzywna za brak meldunku

  Otrzymałam pracę w Warszawie. Początkowo dojeżdżałam do pracy, potem zatrzymałam się u Rodziny. Ale nie dopełniłam obowiązku zameldowania się i złożyło się na to wiele przyczyn, między innymi długotrwałe poszukiwanie miejsca do wynajęcia, potem choroba nowotworowa. Ile musiałabym (...)

 • Dziedziczenie nieruchomości przez cudzoziemców

  Mieszkam od kilkunastu lat w Niemczech i mam obywatelstwo niemieckie. Moi rodzice mieszkają w Polsce i mają duży dom. Jaka jest wysokość podatku od spadku, który musiałabym zapłacić w przypadku dziedziczenia tego domu w Polsce po moich rodzicach Polakach? Czy byłoby dla mnie korzystniejsze (...)

 • Pracownik wskazany do udzielania pierwszej pomocy

  Czy pracodawca w świetle najnowszej nowelizacji Kodeksu pracy może zlecić wykonywanie czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników osobie z zewnątrz firmy posiadającej stosowne uprawnienia na podstawie umowy zlecenia?

 • Pierwszeństwo najemców w nabyciu lokalów

  Budynek mieszkalny (4 lokale mieszkalne) nie spełnia wymagań obowiązujących warunków technicznych co do wysokości pomieszczeń, która wynosi od 243 do 245 cm. W związku z powyższym starosta odmówił wydania zaświadczenia o samodzielności znajdujących się w nim lokali. Lokale te są wynajmowane (...)

 • Równoważny czas pracy

  Chciałbym wprowadzić w kierowanej przeze mnie firmie równoważny czas pracy. Czy można to ująć w regulaminie pracy instytucji, jako normę dla pewnej grupy pracowników? Czy trzeba to wpisać w umowy o pracę?

 • Nowe zasady prawa do emerytury

  Do tej pory warunkiem koniecznym do uzyskania świadczeń emerytalnych było rozwiązanie wszystkich stosunków pracy w jakich wnioskujący o emeryturę pozostaje, z możliwością ich ponownego nawiązania po uzyskaniu prawa do świadczeń emerytalnych. Parę dni temu spotkałam się w radio z informacją, (...)

 • Wniosek o przyznanie zasiłku opiekuńczego

  Żona jest na L4 przed porodem - ok. 14 dni z zaleceniem leżenia. Mamy dziecko 5 letnie (zdrowe) uczęszczające do przedszkola (ok.2 km). Żona posiada firmę (jednoosobowo). Moja praca wymaga dojazdu ok.30min. poza miejscowość zamieszkania (praca głównie w biurze od 9 do 17-ej). Czy biorąc powyższe (...)

 • Pełnomocnictwo dla członka Rady Nadzorczej

  Zarząd spółki z o.o. zamierza udzielić pełnomocnictwa członkowi Rady Nadzorczej. Pełnomocnictwo ma być pełnomocnictwem rodzajowym m.in. do takich czynności jak: podpisywanie umów o pracę z pracownikami spółki, podpisywanie faktur, podpisywanie deklaracji na podatek od nieruchomości, podpisywanie (...)

 • Orzeczenie o wspólnym mieszkaniu a podział majątku

  Sąd Okręgowy w sprawie o rozwód określając o sposobie korzystania z wspólnego mieszkania jednemu małżonkowi przyznaje duży pokój drugiemu mały. Orzeczenie to powoduje takie konsekwencje jak podział rzeczy (umowa quoad usum). Czy umowa taka quoad usum ma wpływ w sprawie o podział majątku (...)

Artykuły i poradniki

 • Ważne zmiany w PIT

  W zasadzie od 1 stycznia 2009 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wprowadzono wiele zmian. Jednak niektóre zmiany weszły w życie już 1 grudnia 2008 r., a niektóre wejdą dopiero 1 stycznia 2010 r. Poniżej omówione zostały ważniejsze z wprowadzonych (...)

Interpretacje podatkoweDzienniki urzędoweAkty Prawne