e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 2 Marzec 2009

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Zwrot składek z PFRON

  Jako osoba niepełnosprawna, prowadząca działalność gospodarczą mam prawo do składania wniosków do PFRON o refundacje składek. Działalność rozliczam na podstawie KPiR, składki zapacone na fundusz społeczny odliczam przy rozliczaniu zaliczek, tj. już od dochodu, zaznaczam, że tylko te nierefundowane. (...)

 • Użytkowanie wieczyste i służebność przesyłu

  Właściciel sieci cieplnej biegnącej przez nieruchomość zwrócił się do właściciela nieruchomości, będącej w użytkowaniu wieczystym, o ustanowienie służebności przesyłu. Kto może ustanowić służebność przesyłu: właściciel nieruchomości, czy też jej użytkownik wieczysty?

 • Dłużnik osobisty a dłużnik rzeczowy

  Czy każdoczesny właściciel nieruchomości obciążonej hipoteką jest: dłużnikiem rzeczowym odpowiadającym do wysokości wartości nieruchomości, czy dłużnikiem rzeczowym i osobistym, ale odpowiadającym tylko do wysokości kwoty hipoteki wpisanej do księgi wieczystej? Na jakiej podstawie i (...)

 • Bezczynność Samorządowego Kolegium Odwoławczego

  Skarżyłam się na nieprawidłowe działania pracownika administracji, do nadzoru budowlanego i wojewody. Organy te skierowały sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Z SKO przysłano mi zawiadomienie, że "sprawa nie może być załatwiona w terminie określonym art. 35 k.p.a. z uwagi na (...)

 • Odmowa zeznań przez siostrzeńca

  W procesie cywilnym chciałbym powołać świadka, który jest siostrzeńcem pozwanego. Czy siostrzeniec jest powinowatym w tej samej linii lub stopniu, zgodnie z art. 261 §1 KPC i może odmówić zeznań?

 • Termin odrzucenia spadku przez małoletniego

  Zmarł ojciec. Córka odrzuca spadek, ale upłynęło już 5 miesięcy od jego śmierci a córka ma nieletnie dziecko. Nie zdąży więc wystąpić do sądu rodzinnego o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego. Proszę o wzór takiego wniosku do sądu rodzinnego. Czy 6 miesięczny okres na (...)

 • Znieważenie a właściwość miejscowa sądu

  Mój kontrahent popełnił znieważenie przez internet. Mieszkamy w RP w odległych od siebie miastach. Jakie przepisy regulują w tej sytuacji właściwość miejscową postępowania przygotowawczego i sądowego?

 • Ciężarna pracująca na umowę zlecenia a zasiłek

  Mam z pracodawcą podpisaną umowę zlecenie do końca kwietnia. Jestem w ciąży i mam termin porodu wyznaczony na maj. Czy jeżeli mój pracodawca rozwiąże ze mną umowę w kwietniu to czy będzie przysługiwał mi zasiłek dla bezrobotnych? Czy będąc w ciąży i pracując na umowę zlecenie mam (...)

 • PCC od sprzedaży kiosku

  Dokonuję sprzedaży kiosku (grunt był dzierżawiony), w ramach działalności stanowił środek trwały. Na tę transakcję wystawiłem fakturę VAT ze stawką zw. Czy nabywca musi opłacać PCC?

 • Umowa kupna-sprzedaży

  Dokonuję sprzedaży kiosku (grunt był dzierżawiony), w ramach działalności stanowił środek trwały. Czy wystarczy, że potwierdzę sprzedaż kiosku fakturą ze stawką zw., czy również powinienem wystawić umowę kupna-sprzedaży?

 • Wyznaczanie kuratora przez sąd

  Sprawdziłam Księgi Wieczyste domu, który należał do mojego brata i bratowej. Okazało się, ze obydwoje dalej figurują na Księdze chociaż od paru lat nie żyją. Przed śmiercią bratowa spisała ze mną notarialny akt kupna/sprzedaży swojej polowy. W domu mieszka bratanek, który spraw spadkowych (...)

 • Założenie księgi wieczystej dla nieruchomości

  Jestem właścicielem dużej działki z której następnie będą wydzielone mniejsze działki przeznaczone do sprzedaży. Duża działka ma swoją księgę wieczystą. Gdy działki będą już wydzielone geodezyjnie co należy zrobić, żeby założyć dla każdej z wydzielonych działek osobną księgę (...)

 • Sprzedaż działki bez założonej księgi wieczystej

  Jestem właścicielem dużej działki z której następnie będą wydzielone mniejsze działki przeznaczone do sprzedaży. Duża działka jest w trakcie podziału geodezyjnego. Czy gdy będą wydzielone odrębne działki możliwa jest ich sprzedaż i przeniesienie własności od razu po podziale czy (...)

 • Zasiedzenie albo dział spadku

  Moi rodzice nie żyją, ja mam siostrę i dwóch braci. (bracia są przyrodni - mieliśmy jedną matkę). Rodzice nie pozostawili testamentu. Od 1985 roku mieszkam w mieszkaniu mojej mamy. Mieszkałam z nią jeszcze gdy żyła, opiekowałam się nią (ojciec zmarł dużo wcześniej). Po jej śmierci (...)

 • Przeglądanie i odpis z KW-uprawnienie właściciela

  Jako właściciel nieruchomości chcę mieć wgląd do akt księgi wieczystej i zrobić z nich odpisy. Czy mam do tego prawo, czy podobne prawo przysługuje notariuszowi oraz rzeczoznawcy majątkowemu?

 • Darowizna

  Ojciec chce przekazać darowiznę pieniężną córce. Czy taka darowizna wymaga umowy notarialnej (lub od jakiej kwoty) i czy wchodzi ona w skład schedy spadkowej? Jeśli nie jest wymagana umowa notarialna i sporządzono zwykłą umowę, czy taka umowa może być podważona przez ewentualnych innych (...)

Artykuły i poradniki

 • Podziel się podatkiem z organizacją pożytku publicznego

  Do końca kwietnia musimy rozliczyć się z podatku od dochodów osobistych (PIT) za 2008 rok. Podatek dochodowy wynikający z zeznania jest podatkiem należnym od dochodów podatnika uzyskanych w roku podatkowym. Najwyżej jeden procent należnego podatku możemy przekazać na rzecz organizacji pożytku (...)

Zmiany w PrawieInterpretacje podatkoweDzienniki urzędowe