e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 27 Kwiecień 2009

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Ośmieszające zdjęcie w Naszej klasie

  Jeden z moich znajomych opublikował bez mojej wiedzy i zgody ośmieszające mnie zdjęcie na portalu www.nasza-klasa.pl oraz www.fotka.pl. Co mogę zrobić, żeby to zdjęcie jak najszybciej zniknęło z sieci, jakie mam roszczenia w stosunku do tych portali oraz osoby, która mnie ośmieszyła (...)

 • Ujęcie importu środka trwałego z USA w PKPiR

  Dnia 10.10.2008 r. zakupiono sprzęt medyczny w USA; jego wartość wynosiła 949,99 USD, koszt transportu i prowizji 181,5 USD. Razem 1.131,49 USD, w PLN 3031,01 (zapłata z góry, kurs USD 2,6832). W deklaracji SAD z dnia 22.11.2008 r. Agencja Celna wyliczyła VAT 7% od wartości celnej w wysokości (...)

 • Dochody osoby współpracującej

  Zatrudniam żonę w mojej firmie jako osobę współpracującą. Jak wykazać dochody żony np. miesięczne lub w PIT? Czy żona musi mieć umowę o pracę?

 • Publikacja i jednolitość orzecznictwa SN

  Wielokrotnie w komentarzach spotykam się z przywołaniem na orzecznictwo Sądu Najwyższego ze jednoczesnym zaznaczeniem przy sygnaturze \"niepublikowane\" oraz z porównaniem odmiennej regulacji danej kwestii w dwóch czy też trzech orzeczeniach. Jaka jest podstawa prawna niepublikowania orzeczenia (...)

 • Spadek po samoistnych posiadaczach - zasiedzenie

  Moi rodzice kupili ziemię na umowę (bez zachowania formy aktu notarialnego) przed rokiem 70. Od tamtego czasu zamieszkali na niej oraz pobudowali budynek rodziny. Płacili też podatki. Zamieszkali tam wraz z dziećmi. W roku 1989 zmarł mój ojciec, a w 1996 matka. W rejestrze gruntu widnieli jako (...)

 • Ograniczenie roszczenia w euro

  Muszę złożyć pozew o zwrot pożyczki, której udzieliłem w euro. Jest to kwota 25 tys. euro i postanowiłem ograniczyć roszczenie, aby sprawę rozpatrzył sąd rejonowy a nie okręgowy. Pomyślałem sobie, ze najpierw dochodził będę kwoty 60 tys. zł. Obliczyłem z tej kwoty 5% i taki wpis uiściłem. (...)

 • Zmiana umowy spółki - liczenie większości głosów

  Spółka z o.o. Zmiana umowy spółki ma dotyczyć: ograniczenia ilości osób w Zarządzie oraz likwidację wymogu posiadania Rady Nadzorczej. Spółka ma 2 wspólników: 1 - 66%, 2 - 33%. Żaden wspólnik nie ma specjalnych praw. Projekt zmian został przesłany wraz z zawiadomieniem o Zgromadzeniu. (...)

 • Ubezpieczenie zdrowotne a zawieszeniu działalności

  Planuję zawieszenie działalności gospodarczej i w związku z tym zaprzestanie opłacania składni na ubezpieczenie zdrowotne. Nie planuję opłacać dobrowolnie składki na ubezpieczenie zdrowotne w okresie zawieszenia działalności gospodarczej. Gdzie powinna być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego (...)

 • Zasiłek chorobowy, a zakupy na firmę

  Prowadzę działalność gospodarczą (salon usługowy, dwóch pracowników), obecnie znajduję się na zwolnieniu lekarskim. W okresie zwolnienia nie wykonuję osobiście pracy, nie wystawiam faktur, upoważniłem pracownika do dokonywania zamówień (oraz żonę do innych nieprzewidzianych sytuacji), (...)

 • Uszkodzenie samochodu przez kamień

  W czasie jazdy samochodem służbowym będącym w leasingu z koła wymijającego ten samochód osobowy samochodu ciężarowego wyrzucony został kamień, który uderzył w szybę przednią powodując jej pęknięcie. Po wyprzedzeniu samochodu ciężarowego kierowca dał znać kierowcy samochodu ciężarowego (...)

 • Wyciąg z konta dla sądu a zwolnienie z kosztów

  Sąd zażądał wyciągu z konta bankowego z trzech ostatnich miesięcy, odpowiadając na mój wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych w sprawie cywilnej. Czy sąd żąda całkowitego wydruku z konta z trzech ostatnich miesięcy (wszystkie operacje na koncie) i jeśli tak - czy sąd ma prawo oglądać (...)

 • PCC od zagranicznej pożyczki

  Firma X jest jednoosobową działalnością gospodarczą, ma siedzibę w Polsce. Otrzymała pożyczkę od osoby mieszkającej w Niemczech, umowa pożyczki została zawarta w Niemczech, środki pieniężne także znajdowały się w tym kraju, osoba udzielająca pożyczki nie jest związana z działalnością (...)

 • Odliczenie od podatku ubezpieczenia grupowego

  Pracownik wykupił ubezpieczenie grupowe. Pracodawca samodzielnie opłaca składki swoim pracownikom za to ubezpieczenie grupowe. Czy jest możliwość odliczenia tego od podatku i w jakiej części?

 • Zerowy PIT roczny

  Podatnik był właścicielem spółki cywilnej przez jeden dzień (1 stycznia) w roku 2008, gdy zarówno dochód, jak i koszty w tym czasie w spółce wyniosły 0 zł. Podatnik nie miał żadnych innych dochodów z innych źródeł. Generalnie podatnik w latach poprzednich rozliczał się na zasadach (...)

Artykuły i poradniki

 • Jak podzielić majątek upadłego konsumenta - plan spłaty wierzycieli

  Postanowienie sądu o ustaleniu planu spłaty wierzycieli upadłego konsumenta określa, w jakim zakresie i w jakim czasie, nie dłuższym niż 5 lat, upadły jest obowiązany spłacać należności niezaspokojone na podstawie planu podziału oraz jaka część zobowiązań upadłego, po wykonaniu planu (...)

Projekty UstawInterpretacje podatkoweDzienniki urzędowe