e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 10 Czerwiec 2010

 • 10.6.2010

  Wysokie kary za obrazę prezydenta łamią konstytucję

  Kara trzech lat pozbawienia wolności za obrażenie prezydenta wcale nie nauczy Polaków szacunku dla osób reprezentujących państwo. Według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka prowadzenie postępowań karnych w takich sprawach przynosi raczej odwrotny skutek.

 • 10.6.2010

  Ostatnia chwila na dopisanie się do spisu wyborców!

  Chcesz zagłosować na prezydenta poza miejscem zamieszkania? Musisz udać się dzisiaj do urzędu gminy i dopełnić niezbędnych formalności.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Odpowiedzialność dzieci za długi po rodzicach

  Czy dzieci muszą płacić za długi rodziców jeśli nie były żadnymi żyrantami?

 • Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

  Gdzie należy złożyć wniosek o spadek i z czego złożony jest taki wniosek?

 • Warunki ustanowienia opieki i kurateli

  Kiedy ustanawia się opiekę, a kiedy kuratelę?

 • Egzekucja przez zajęcie wierzytelności

  Załóżmy, że dowiedziałem się o tym, iż mojemu dłużnikowi pewna prywatna firma ma udzielić pożyczki albo że ma on otrzymać jakąś urzędową dotację. Czy komornik na mój wniosek może wystosować pismo do takiego pożyczkodawcy lub urzędu aby środków nie przekazywał dłużnikowi tylko (...)

 • Usytuowanie budynków gospodarczych

  Na Waszej stronie internetowej e-prawnik.pl w dziale „przegląd prasy” przeczytałam: „Nowe przepisy pozwalają też na stawianie bezpośrednio przy granicy działki budynku gospodarczego lub garażu (jeżeli towarzyszą zabudowie jednorodzinnej). Ich długość nie może jednak przekroczyć (...)

Artykuły i poradniki

 • Urlop wypoczynkowy - Ile dni urlopu?Jakie są zasady jego udzielania?

  Urlop wypoczynkowy to wolny od pracy okres czasu do wykorzystania w ciągu roku, przeznaczony na wypoczynek pracownika - regenerację sił, relaks fizyczny i psychiczny. Urlop wypoczynkowy jest płatny i przysługuje niezależnie od rodzaju zawartej umowy zawartej z pracownikiem. (...)

Projekty Ustaw • fotNie będzie budowy na terenach zalewowych

  Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą, aby prezes Rady Ministrów opracował w ciągu 10 miesięcy plan, który zakaże stawiania budynków na obszarach (...)

Interpretacje podatkoweDzienniki urzędoweAkty Prawne