Znowelizowana lustracja

Od dzisiaj tzn. od 5 listopada obowiązuje znowelizowana ustawa lustracyjna. Generalnie można powiedzieć, iż nowela ta ograniczyła lustrację. Ograniczenie to nastąpiło na skutek wyłąćzenia spod zakresu ustawy osób, które zbierały i przekazywały służbom PRL informacje o charakterze wywiadowczym, kontrwywiadowczym i związane z ochroną granic. Została zmieniona także - zawężona - definicja współpracy z tymi służbami.
Nadto nowe przepisy mają się odnosić nawet do spraw już rozstrzygniętych przez sąd a także tych, które zostały wszczęte i nie zakończone jeszcze prawomocnym orzeczeniem sądu. Nowelizacja została uschwalona 13 września br.

Porady prawne

Współpracą nie jest już współdziałanie pozorne ze służbami specjalnymi PRL. Nie uważa się też za współpracę uchylania się od dostarczania im informacji mimo dopełnienia czynności i procedur wymaganych przez organy tych służb.
Możliwe jest uznanie za niebyłe tych oświadczeń o współpracy ze służbami specjalnymi PRL, które złożyły osoby według nowych przepisów nie zobowiązane do ich składania. Warunkiem jest jednak, by osoba taka złożyła w ciągu 14 dni nowe oświadczenie (że nie współpracowała).
Możliwe stało się także wznowienie postępowania w sądzie w przypadku, gdy w sprawie zapadł już ostateczny wyrok stwierdzający niezgodność z prawdą oświadczenia lustracyjnego.
Gdyby orzeczenie o kłamstwie lustracyjnym zostało już opublikowane w "Monitorze Polskim", to orzeczenie o jego uchyleniu i wznowieniu postępowania zostanie ogłoszone w ten sam sposób.

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika