Gmina zapłaci za blokowanie eksmisji

Właściciel mieszkania dostanie odszkodowanie za to, że urzędnicy nie zapewnili osobie eksmitowanej pomieszczenia tymczasowego.

Sąd Najwyższy – orzekając w składzie siedmiu sędziów – podjął uchwałę, która jest korzystna przede wszystkim dla właścicieli mieszkań, którzy nie mogą doprowadzić do opróżnienia lokalu mimo wyroków sądów nakazujących eksmisję uciążliwych lokatorów.

Z uchwały wynika, że odszkodowanie dla właścicieli należy się także za okres sprzed 16 listopada 2011 roku, czyli poprzedzający zmianę art. 1046 par. 4 kodeksu postępowania cywilnego.

Od tego dnia nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów jasno wskazuje, że gminy mają obowiązek dostarczenia lokalu tymczasowego, jeśli eksmitowanemu nie przysługuje prawo do lokalu socjalnego lub lokal zamienny. Nie ma zatem wątpliwości, że uchylanie się przez gminę od tego obowiązku jest działaniem bezprawnym i właścicielowi lokum należy się odszkodowanie.

Porady prawne

Uchwała rozwiewa wątpliwości dotyczące stanu prawnego sprzed 16 listopada tego roku. Do tego czasu przepisy nakazywały komornikowi, by wstrzymał się z eksmisją osoby, której sąd nie przyznał w wyroku eksmisyjnym prawa do lokalu socjalnego lub zamiennego. Wstrzymanie obowiązywało do czasu, aż dla eksmitowanego znajdzie się pomieszczenie tymczasowe.

Przepisy nie precyzowały jednak, czy na takie pomieszczenie trzeba czekać miesiąc, czy rok. Często takie oczekiwanie trwało więc nawet kilka lat. W tym czasie właściciel mieszkania tracił potencjalny zarobek, ponieważ nie mógł wynająć lokalu innej osobie.

Wątpliwości sprowadzały się do pytania, czy w świetle art. 1046 par. 4 k.p.c. gmina ma obowiązek dostarczyć takie lokum, a jeśli tak, to czy właścicielowi mieszkania należy się od gminy odszkodowanie na podstawie art. 417 kodeksu cywilnego.

Sad Najwyższy stwierdził w uchwale, że gmina ponosi wobec właściciela lokalu mieszkalnego odpowiedzialność na podstawie art. 417 § 1 k.c. za szkodę powstałą w okresie obowiązywania art. 1046 § 4 k.p.c. w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 172, poz. 1804) na skutek zaniechania wskazania, na wezwanie komornika, tymczasowego pomieszczenia dla dłużnika mającego obowiązek opuszczenia, opróżnienia i wydania tego lokalu.

Uchwała Sądu Najwyższego w składzie siedmiu sędziów w składzie siedmiu sędziów z 13 grudnia 2011 r., sygn. akt III CZP 48/11.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika