Można karać za nieodebranie dziecka z przedszkola?

Radni chcieli 10 złotych za każdą godzinę nadliczbową. Sprzeciwił się temu wojewoda. Sprawę rozwiązał sąd administracyjny.

Radni z gminy Granowo  przegłosowali uchwałę, która wprowadziła dodatkowe opłaty za pobyt dzieci w przedszkolach prowadzonych przez gminę. Rodzice mieli płacić, gdy ich pociecha spędzała tam więcej niż 5 godzin dziennie.

Rada wskazała, że w przypadku nie odbierania dziecka w określonych godzinach, zgodnych z podpisaną pomiędzy dyrektorem przedszkola a rodzicami (opiekunami) umową, opłata za każdą rozpoczętą godzinę dodatkowego pobytu będzie wynosić 10 zł.

Wojewoda Wielkopolski stwierdził jednak, że wprowadzenie dodatkowych opłat jest niezgodne z obowiązującym prawem. Dlaczego? Ponieważ wprowadza dodatkową opłatę mającą charakter swoistej kary administracyjnej za nieodebranie dziecka w określonych godzinach.

Porady prawne

Wojewoda stwierdził zatem nieważność uchwały, podkreślając, że pobranie dodatkowej opłaty za przedszkole jest możliwe jedynie w przypadku opisania w uchwale świadczeń dodatkowych, realizowanych ponad podstawę programową. Radni tego nie zrobili.

Gmina zaskarżyła decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Ten orzekł, że gmina nie może wprowadzić dodatkowej opłaty za nieodebranie dziecka po umówionym terminie.

Sąd przypomniał, że opłaty stanowią wynagrodzenie za korzystanie z konkretnych świadczeń oferowanych przez przedszkole.

Podkreślił też, że - jak słusznie zauważył wojewoda - opłaty w wysokości 10 zł z tytułu nieodebrania dziecka w określonych godzinach, zgodnych z podpisaną pomiędzy dyrektorem przedszkola a rodzicami (opiekunami) umową, nie spełnia powyższego wymogu.

- Opłata powyższa ma bowiem charakter kary administracyjnej, wprowadzając tym samym konieczność poniesienia obciążenia finansowego niezależnie od tego, czy konkretne dziecko korzysta, czy też nie z dodatkowych świadczeń oferowanych przez przedszkole – czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Analiza przepisów ustawy o systemie oświaty nie pozwala na przyjęcie, aby rada gminy była uprawniona w do ustanowienia kar administracyjnych, nie mających oparcia w obowiązujących przepisach prawnych. Sąd odrzucił natomiast argument wojewody, że za pobyt dziecka w przedszkolu publicznym w wymiarze przekraczającym pięć godzin dziennie gmina w ogóle nie może pobierać opłat. W wyroku zaznaczono, że jest to możliwe od 1 września 2011 roku.

sygn. II SA/Po 500/11

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika