Opłata za izbę wytrzeźwień narusza konstytucję

Resort zdrowia chce, by za noc na izbie pobierano stałą należność w wysokości 350 zł.

Przepisy dotyczące ustalania opłat za pobyt w izbie wytrzeźwień zaskarżył rzecznik praw obywatelskich.

- Nie zawierają bowiem jakichkolwiek wytycznych, pozwalających na ustalenie, czym powinien kierować się upoważniony organ określając w rozporządzeniu maksymalną wysokość opłat związanych z pobytem w izbie wytrzeźwień - pisała Irena Lipowicz w piśmie do TK.

W rezultacie owe maksymalne opłaty mogą być ustalane w sposób całkowicie dowolny.

Porady prawne

W wyroku Trybunał podkreślił, że ustawodawca pozostawił organowi wykonawczemu niedopuszczalną dowolność w kształtowaniu wysokości i charakteru prawnego opłaty. Zwrócił ponadto uwagę, że charakter opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień, nakładanej władczym działaniem podmiotu publicznego w związku z przymusowym zatrzymaniem obywatela, wymaga, aby to ustawa określała maksymalną wysokość tej opłaty.

Ministerstwo Zdrowia napisało do Trybunału, że trwają już prace nad doprecyzowaniem przepisów tak, by odpowiadały postulatom rzecznika. Według projektów opłata za pobyt w izbie ma mieć charakter stały i wynosić 350 zł. Zdaniem MZ nowe przepisy, znajdujące się obecnie w fazie uzgodnień, eliminują wszelką dowolność.

Sygnatura: K 12/11

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika