Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Rynek faktoringu w Polsce - 1. półrocze 2009 r.

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Po 1 półroczu 2009 roku firmy faktoringowe zrealizowały obroty w wysokości 14.2 mld PLN (odnotowując spadek ponad 12% r/r). Na początku 2009 roku Polski Związek Faktorów (PZF) sygnalizował zagrożenia dla branży faktoringowej wynikające z sytuacji gospodarczej w kraju i za granicą i po 6 miesiącach miesiącach zaważyły one na wynikach branży. Przypomnijmy, że od początku roku znacznie pogorszyła się kondycja branży metalowej, samochodowej i meblarskiej, a więc branż, które finansują się faktoringiem.

Rynek firm faktoringowych - 1 półrocze 2009: zobacz tutaj

  Liderem rynku spośród członków PZF jest po pierwszym półroczu 2009 r. ING Commercial Finance, którego udział w obrotach firm zrzeszonych w PZF wyniósł 31 proc. Pozycję wicelidera utrzymał Pekao Faktoring w udziałem 16.3  proc. Trzecim graczem został Coface Poland Factoring (13 proc.) a na czwartym miejscu uplasował się Polfactor (12.5 proc.).

 

 Jaka jest popularność usługi faktoringu w Polsce i na świecie?

Można oszacować, że w 2008 roku na rynku polskim ok. 5000 podmiotów korzysta z usługi factoringu (dane GUS za 2008), z czego ponad 2000 klientów obsługiwanych jest przez wyspecjalizowane firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów. Klientami faktoringowymi są to zarówno duże firmy jak również te należące do segmentu MSP. Należy podkreślić, że rynek faktoringu w Polsce znajduje się wciąż w fazie rozwoju i zarówno pod względem wartości skupionych do finansowania faktur, jak również pod względem liczby klientów daleko mu do faktoringu w krajach rozwiniętych. W Wielkiej Brytanii, która jest wiodącym krajem pod względem obrotów faktoringowych z tej usługi korzysta ponad 48 tyś. klientów. We Francji z faktoringu korzysta ponad 26 tysięcy przedsiębiorstw. Oba kraje są liderami na świecie pod względem obrotów faktoringowych:


Jakie branże finansują się faktoringiem?

Udział branż w obrotach faktoringowych: zobacz tutaj

Jeśli chodzi o branże korzystające z usługi faktoringu to od kilku lat na czele jest dystrybucja stali, potem kolejno branże samochodowa, meble i produkty z drewna, żywność i napoje, budownictwo (rozumiane jako faktoring materiałów budowlanych), wreszcie przemysł elektrochemiczny i maszynowy.

Źródło: www.polfactor.pl

 

Komentarze: Rynek faktoringu w Polsce - 1. półrocze 2009 r.

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Partnerzy sekcji

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Aneta

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona. Wszystko przejrzyście wytłumaczone. Zachowany termin usługi. Polecam wszystkim
 • Radek

  ocena usługi:

  Dzięki fachowej opinii (i jej profesjonalnej prezentacji) udało mi się odzyskać pieniądze z tytułu nierzetelnie wykonanego zlecenia! Także mogę śmiało polecić!
 • Elżbieta

  ocena usługi:

 • Kmiecik

  ocena usługi:

  Opinia prawna bardzo pomocna, merytoryczna i opracowana w błyskawicznym tempie, dziękuję Kmiecik
 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję
 • aleksandra

  ocena usługi:

  Bardzo profesjonalna i wyczerpującą Polecam W razie potrzeby będę korzystać z usług Dziękuję
 • Ewa

  ocena usługi:

  Serdecznie dziękuje za rzeczową poradę. Choć moja sprawa jest bardzo zawiła dowiedziałam się od czego zacząć. Pozdrawiam
 • Urszula

  ocena usługi:

  Dziękuję serdecznie za wskazanie mi podstawy prawnej,na podstawie której mogę dochodzić zadośćuczynienia z oskarżenia prywatnego za naruszenie dóbr osobistych.
 • Anna83

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona z opinii prawnej. Usługa szybko wykonana, informacje jasne dla \"normalnego\" obywatela i wyczerpujące. Jak najbardziej polecam.
 • B. Sadowska

  ocena usługi:

  Jestem usatysfakcjonowana uzyskaną poradą. Pomogła mi w rozmowie z pracownikiem w US i uzyskanie zwrotu podatku. Jeszcze raz dziekuję
 • Edyta

  ocena usługi:

  Niewiem co byśmy bez tak wspaniałych prawników zrobili,jestem bardzo zadowolona ,korzystam już kolejny raz z porady.Dziękuję
 • Mirek

  ocena usługi:

  na tym etapie jestem zadowolony z współpracy
 • Anna

  ocena usługi:

 • Jadwiga

  ocena usługi:

  Opinia uzasadniona jest w sposób wyczerpujący, a usługa wykonana szybko i profesjonalnie.Polecam innym usługi e-prawnika.
 • Piotr

  ocena usługi:

 • Kamil

  ocena usługi:

  Bardzo pomocna porada :) Napisana zrozumiale dla człowieka który nie ma pojęcia o prawie tak jak ja :) pozdrawiam
 • Anna

  ocena usługi:

  Dziękuję za pomocną poradę. Polecam !!!Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane