Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Jak wybrać firmę faktoringową?

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Na polskim rynku działa kilkanaście firm faktoringowych. Jak wybrać najlepiej dostosowana do swoich potrzeb?

Firmy faktoringowe różnią się procedurami, stawkami, warunkami finansowania, podejściem do klientów. Jest jednak kilka podstawowych zasad, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze faktora.

1. Sprawdź reputację

Czołowe firmy faktoringowe są członkami Polskiego Związku Faktoringowego, który propaguje międzynarodowe standardy w branży oraz popularyzuje usługi faktoringowe. Na stronie internetowej PZF znajdują się podstawowe informacje o każdej firmie członkowskiej - jest ich kilkanaście. Najprężniej działające firmy faktoringowe są także członkami międzynarodowych organizacji, takich jak International Factors Group, Factors Chain International czy Europejskiego Forum Branży Faktoringowej i Finansowania Należności Handlowych.

2. Bank czy niezależny faktor?

Faktoring oferują banki oraz niezależne firmy faktoringowe. Niezależne firmy faktoringowe z założenia mają ciekawszą ofertę - pomagają nie tylko w finansowaniu, ale także w zarządzaniu należnościami. Bezpieczny dla firm faktoring wymaga wielu czynności, których nie oferują banki - zaczynając od indwidualnego podejścia i elastyczności, poprzez wyższy standard obsługi klienta, a na aktywnym zarządzaniu wierzytelnościami kończąc.

3. Dowiedz się o usługi dodatkowe

Niezbędne jest, aby faktor poza finansowaniem oferował przynajmniej jedną z poniższych usług:

weryfikację kontrahentów - przy pomocy wywiadowni gospodarczych firma faktoringowa bada i sporządza raport o sytuacji finansowej odbiorców,

obsługę wierzytelności - faktor prowadzi konta transakcji, monituje czy płatności przychodzą na czas, raportuje o zapłaconych i niezapłaconych fakturach,

windykację należności - zadaniem faktora jest pomoc w odzyskaniu niezapłaconych wierzytelności oraz pomoc prawna w egzekucji oraz sądowych działaniach windykacyjnych.

Im więcej usług dodatkowych oferuje faktor w podstawowej cenie tym lepiej dla przedsiębiorcy.

4. Finansowanie całego portfela należności

Dobra firma faktoringowa gotowa jest finansować jak największy portfel należności, a nie tylko wybranych, najbardziej atrakcyjnych kontrahentów. Faktoring całego portfela należności jest także najkorzystniejszy dla przedsiębiorcy, bo oferuje maksymalne finansowanie oraz najlepiej chroni przed ryzykiem (wszystkie faktury klienta znajdują się w tych samych rękach i faktor ma możliwość zauważenia nieprawidłowości na wczesnym etapie i może zapobiegać ewentualnym kłopotom na czas).

5. Sprawdź umowę

Przy czytaniu warunków umowy z faktorem jest kilka kluczowych rzeczy, na które każdy przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę, w tym: czas, na który umowa ma być podpisana, limit finansowania, okres wykupu faktur czy konsekwencje przewidziane za opóźnienia. Wszystkie te elementy mają kluczowe znaczenie przy współpracy z firmą faktoringową i o wszystkie należy dokładnie zapytać (więcej czytaj w Na co zwrócić szczególną uwagę podpisując umowę z faktorem)

6. Negocjuj warunki

Na rynku działa kilkanaście firm faktoringowych, które z całych sił walczą o klienta. Z tego powodu zawsze warto podjąć negocjacje i uzyskać najlepsze dla siebie warunki. Dużo łatwiej negocjować z niezależnymi firmami faktoringowymi, bo to one z założenia są dużo bardziej elastyczne i chętniej podejmują ryzyko niż instytucje bankowe.

 

Źródło:Bibby Financial Services

 

Komentarze: Jak wybrać firmę faktoringową?

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Partnerzy sekcji

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Aneta

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona. Wszystko przejrzyście wytłumaczone. Zachowany termin usługi. Polecam wszystkim
 • Radek

  ocena usługi:

  Dzięki fachowej opinii (i jej profesjonalnej prezentacji) udało mi się odzyskać pieniądze z tytułu nierzetelnie wykonanego zlecenia! Także mogę śmiało polecić!
 • Elżbieta

  ocena usługi:

 • Kmiecik

  ocena usługi:

  Opinia prawna bardzo pomocna, merytoryczna i opracowana w błyskawicznym tempie, dziękuję Kmiecik
 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję
 • aleksandra

  ocena usługi:

  Bardzo profesjonalna i wyczerpującą Polecam W razie potrzeby będę korzystać z usług Dziękuję
 • Ewa

  ocena usługi:

  Serdecznie dziękuje za rzeczową poradę. Choć moja sprawa jest bardzo zawiła dowiedziałam się od czego zacząć. Pozdrawiam
 • Urszula

  ocena usługi:

  Dziękuję serdecznie za wskazanie mi podstawy prawnej,na podstawie której mogę dochodzić zadośćuczynienia z oskarżenia prywatnego za naruszenie dóbr osobistych.
 • Anna83

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona z opinii prawnej. Usługa szybko wykonana, informacje jasne dla \"normalnego\" obywatela i wyczerpujące. Jak najbardziej polecam.
 • B. Sadowska

  ocena usługi:

  Jestem usatysfakcjonowana uzyskaną poradą. Pomogła mi w rozmowie z pracownikiem w US i uzyskanie zwrotu podatku. Jeszcze raz dziekuję
 • Edyta

  ocena usługi:

  Niewiem co byśmy bez tak wspaniałych prawników zrobili,jestem bardzo zadowolona ,korzystam już kolejny raz z porady.Dziękuję
 • Mirek

  ocena usługi:

  na tym etapie jestem zadowolony z współpracy
 • Anna

  ocena usługi:

 • Jadwiga

  ocena usługi:

  Opinia uzasadniona jest w sposób wyczerpujący, a usługa wykonana szybko i profesjonalnie.Polecam innym usługi e-prawnika.
 • Piotr

  ocena usługi:

 • Kamil

  ocena usługi:

  Bardzo pomocna porada :) Napisana zrozumiale dla człowieka który nie ma pojęcia o prawie tak jak ja :) pozdrawiam
 • Anna

  ocena usługi:

  Dziękuję za pomocną poradę. Polecam !!!


Czy znasz "GERHARD HERBERT"?
Dowiedz się więcej "temperatura w szatni".

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane