Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Na co zwrócić szczególną uwagę podpisując umowę z faktorem?

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Czy wierzytelności są należycie udokumentowane?

Faktor wymaga udokumentowania istnienia i bezsporności wierzytelności, które finansuje. Przedsiębiorca powinien wcześniej ustalić jakie dokumenty musi dostarczyć faktorowi.

Czy wierzytelności spełniają warunki wskazane w umowie?

Faktorzy zastrzegają w umowach maksymalne terminy płatności akceptowane do finansowania, minimalne kwoty faktur przyjmowanych do wykupu oraz rodzaj towaru lub usługi, których dotyczą faktury. Istnieją umowy, w których można zgłaszać istniejące wierzytelności - obejmujące wierzytelności powstałe po podpisaniu umowy, przed terminem płatności , ale również te z niewielkim przeterminowaniem.

Czy odbiorcy spełniają warunki wskazane w umowie?

Istnieje grupa podmiotów wyłączonych z umowy faktoringu. Najczęściej są to firmy powiązane kapitałowo lub osobowo z klientem firmy, które mają wzajemne należności z klientem oraz firmy, które mają zagwarantowaną możliwość zwrotu towaru. W przypadku umów o faktoring z przejęciem ryzyka wyłączone mogą być również inne podmioty - np. publiczno-prawne.

Jaka jest forma włączenia nowego odbiorcy?

Im bardziej elastyczne zasady włączania odbiorców do umowy faktoringu, tym lepiej. Należy zwrócić uwagę czy włączenie nowego odbiorcy wymaga aneksu do umowy, czy też istnieją prostsze mechanizmy powiększenia liczby odbiorców.

Czy przyznane limity są wystarczające i czy mogą się zmieniać?

Pełne korzyści z faktoringu możemy czerpać, gdy wszystkie przelewane na faktora wierzytelności podlegają finansowaniu (finansowanie pełnego portfela należności). Przy wzroście sprzedaży, wyrażony kwotą limit odbiorcy jest ograniczeniem. Dlatego najkorzystniejszy dla przedsiębiorcy jest limit odbiorcy wyrażony jako procent salda wszystkich należności (tzw. limit koncentracji). Wtedy limit odbiorcy zmienia się proporcjonalnie do sprzedaży. Gdy sprzedaż ogółem rośnie, rośnie wysokość limitu i to bez konieczności aneksowania umowy.

Co się dzieje z wierzytelnościami niezapłaconymi przez odbiorcę?

Rozwiązania w tym zakresie mogą być różne. Faktor może niezapłacone wierzytelności oddawać klientowi (tzw. cesja zwrotna) egzekwując od niego udzieloną wcześniej kwotę finansowania. Może również - jest to opcja korzystniejsza dla klienta - dochodzić ich od odbiorcy .

Kiedy wypłacana jest zaliczka i kiedy następuje zwrot kwot wynikających ze spłaty odbiorcy?

Umowa powinna dokładnie precyzować, kiedy faktor wypłaca zaliczki oraz kiedy (na bieżąco, czy też może w określonych w umowie okresach) rozliczy kwoty spłacone przez odbiorców.

Czy umowa jest jedynym dokumentem regulującym współpracę?

Przy tak rozbudowanych transakcjach jak transakcje faktoringowe, najczęściej podpisywane są dwa oddzielne dokumenty: umowa ze szczegółowymi warunkami współpracy oraz ogólny regulamin precyzujący warunki współpracy w ramach transakcji faktoringowych. Dopiero oba stanowią wiążącą umowę. Są równie ważne, więc klient, żeby mieć pełną informację o warunkach transakcji, powinien zapoznać się z obydwoma dokumentami.

 

Źródło: Bibby Financial Services


 

Komentarze: Na co zwrócić szczególną uwagę podpisując umowę z faktorem?

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Partnerzy sekcji

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Karol

  ocena usługi:

  Pełen profesjonalizm i świetna cena za poradę. Szacunek
 • Weronika

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

  Polecam. Opinia prawna napisana przystępnym i zrozumiałym językiem. Na wszystkie pytania uzyskałem wyczerpującą odpowiedź. W razie potrzeby, wiem już, gdzie ponownie szukać porady.
 • Oliwia

  ocena usługi:

  polecam
 • Monika

  ocena usługi:

  polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Nie mam słów uznania dla tej Kancelarii. Dzięki nim wygrałam sprawę. Oni są najlepsi z najlepszych! Polecam wszystkim.
 • Hanna

  ocena usługi:

  Uzyskałam w deklarowanym terminie jasną, wyczerpująca poradę, wyjaśniającą wszelkie wątpliwości dotyczące przedstawionego problemu. Kancelaria godna polecenia
 • Michał

  ocena usługi:

  Profesjonalnie, szybko i na temat.
 • Michał

  ocena usługi:

  Profesjonalnie, szybko i na temat.
 • Jan

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i rzeczowo.
 • Monika

  ocena usługi:

 • MONIKA

  ocena usługi:

 • Daria

  ocena usługi:

  Wszystko poprawnie i przydatne.
 • ML

  ocena usługi:

  Opinia rzetelna, kontakt poprawny. Ogólnie jestem zadowolona i mogę z czystym sumieniem polecić ww. kancelarię
 • Maciej

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

  Szybki kontakt konkretna odpowiedz na zadane pytania.
 • Paweł

  ocena usługi:
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane