Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Na kłopoty z płynnością finansową

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Przedsiębiorcy coraz chętnej interesują się faktoringiem, aby jednak skorzystać z tego narzędzia trzeba wiedzieć, gdzie szukać

Zainteresowanie faktoringiem rośnie, to fakt sygnalizowany przez wszystkie firmy faktoringowe. Popularność tej usługi wynika z innej wyceny ryzyka i znacznie większej elastyczności niż oferują bankowe kredyty - dzięki temu faktorzy oferują finansowanie nawet firmom, które nie mają szansy na kredyt.

Szczególnie teraz - gdy wiele firm domaga się rozliczeń gotówkowych w momencie dostawy towarów, a inni zwlekają z zapłatą faktur do ostatniej chwili - dla wielu przedsiębiorców korzystanie z faktoringu stało się koniecznością w walce o utrzymanie płynności finansowej. W konsekwencji, o faktoring zaczęły ubiegać się firmy, które nigdy wcześniej nie były zainteresowane tą usługą.

Brak zaufania nie popłaca

Mimo rosnącego zainteresowania faktoringiem po trzech kwartałach 2009 obroty firm faktoringowych spadły o 13%, osiągając wartość 21,6 mld złotych. - Nie pobiliśmy ubiegłorocznego rekordu, bo kryzys stanął na drodze i firmom faktoringowym, m.in. zaostrzyły się kryteria przyznawania limitów przez firmy ubezpieczeniowe. Dodatkowo większość faktorów przyjęła dość zachowawczą strategię i w efekcie rosnący dynamicznie popyt na usługę pozostaje niezaspokojony - wyjaśnia Krzysztof Kuniewicz, dyrektor zarządzający Bibby Financial Services Sp. z o. o.

Firmy faktoringowe nie tylko padły ofiarą nieufności ubezpieczycieli, ale same coraz coraz częściej unikają ryzyka przenosząc je na ubezpieczyciela (nawet dla faktoringu z regresem) lub odrzucają nie dość bezpieczne transakcje.

- Zupełne unikanie ryzyka jest tak samo niebezpieczne dla gospodarki jak ryzykowanie ponad miarę. Faktoring nie polega jednak na finansowaniu tylko samych pewnych transakcji czy żądaniu dodatkowych zabezpieczeń. Konserwatywna polityka kredytowa banków jest jedynie korektą wcześniejszego, lekkomyślnego podejścia do przyznawania finansowania. Dla nas nic się nie zmieniło - faktury pozostają wciąż podstawowym zabezpieczeniem i tak wciąż będzie - zapewnia Krzysztof Kuniewicz.

Ci faktorzy, którzy ograniczają, ale nie unikają zupełnie ryzyka zyskują - udziały w rynku tracą faktorzy związani z bankami powiększają firmy niezależne. Atutami niezależnych firm faktoringowych jest większa elastyczność oraz indywidualne podejście do klienta - te cechy, które różnią je od bankowej konkurencji są  obecnie najbardziej pożądane przez przedsiębiorców.

 Źródło: Bibby Financial Services

 

Komentarze: Na kłopoty z płynnością finansową

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Partnerzy sekcji

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • P.Ł

  ocena usługi:

  Dziękuje. Było rzeczowo. Co jest cenne
 • Henryka

  ocena usługi:

  Przesłana opinia wystarczająco mi wyjaśniła opisaną moją sprawą i choć jest niekorzystna dla mnie, to stronę e-prawnik polecam
 • Kamiński

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolony z opinii wszystko dokładnie wyjaśnione, POLECAM
 • Elżbieta

  ocena usługi:

  zadowolona jestem z wyczerpującej odpowiedzi
 • Azajac

  ocena usługi:

  Bardzo pomocna porada
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Tomasz

  ocena usługi:

 • Paweł

  ocena usługi:

 • Konrad

  ocena usługi:

 • Jacek Tomczak

  ocena usługi:

  Szybko, tanio i profesjonalnie
 • PSH

  ocena usługi:

  Dziękujemy za wyczerpującą opinię. Polskie Stowarzyszenie Haiku.
 • Marzena

  ocena usługi:

  Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo szczegółowa, merytoryczna, poparta przepisami i wyrokami SN, NSA. Już zwróciłam się z kolejnym pytanie; BARDZO polecam, sama z pewnością tez będę jeszcze korzystała
 • Danuta

  ocena usługi:

  Polecam. Otrzymałam opinię wyczerpującą , zrozumiałą dla mnie.Terminowo. Będę korzystała i polecam innym.
 • Ryszard

  ocena usługi:

  Jestem zadowolony z udzielonej odpowiedzi. Nie rozumiem tylko co to znaczy z wyłączeniem nieruchomości rolnych?!
 • agawia

  ocena usługi:

  Jestem bardzo wdzięczna za opinię prawną napisaną zrozumiałym dla mnie językiem i wyjaśniającą moje wątpliwości, które wysłałam do e-prawników.
 • Grażyna

  ocena usługi:

  Rzetelnie,wyczerpująco-zrozumiałym dla laika językiem.Bardzo jestem zadowolona z porady i będę w przyszłości korzystała z usług biura e-prawnik.
 • Szymon

  ocena usługi:

  Otrzymana opinia w pełni wyjaśniła moje wątpliwości.Dziękuję bardzo i pozdrawiam.


Tagi


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane