Czy należy wycinać przydrożne drzewa?

W okresie od 1 lipca 2012 r. do 30 czerwca 2013 r. zarejestrowanych zostało łącznie 6. 416 zdarzeń drogowych, których przyczyną było najechanie na drzewo. W samym tylko województwie warmińsko – mazurskim na skutek uderzenia w drzewo zginęło w 2013 roku aż 51 osób.

Czy to słuszny powód aby wycinać wszystkie drzewa rosnące przy drogach?

Specjaliści wskazują na różne przyczyny dokonywania nasadzeń drzew przy trasach: walory estetyczne ale głównie ochrona przed słońcem, wiatrem, śniegiem czy pochłanianie spalin.

Zwróćmy jednak uwagę na to, że drzewa były sadzone w tych miejscach kilkadziesiąt lat temu, gdy nie było tyle pojazdów, takiego ruchu a prowadzący pojazdy nie rozwijali tak zawrotnych prędkości.

Porady prawne

Zwolennicy sadzenia drzew przy drogach twierdzą, że wpływają one właśnie na zmniejszenie prędkości samochodów, gdyż kierowcy mają presję psychologiczną aby nie przyspieszać ze względu na zagrożenie jakie stwarzają właśnie drzewa. Czy jednak rzeczywiście jadąc piękną (wąską) aleją kierowca zmniejszy prędkość ze względu właśnie na drzewa? Nie przypominam sobie abym kiedykolwiek myślał w ten sposób.  

Wskazuje się także na konieczność ochrony przyrody oraz zagrożonych gatunków bytujących właśnie w starych drzewach. Te jednak można przenieść w inne miejsca.

Niepokojące są też moim zdaniem argumenty, że to sami kierowcy są sobie winni – czy jednak warto na tę kwestię spoglądać z punktu widzenia zawinienia kierującego? Przecież bardzo często w takich wypadkach giną niewinni pasażerowie, zdarza się, że wina leży także po stronie innego kierowcy, który przez swoje nieuważne zachowanie spowoduje wypadek innego samochodu. Ten w zderzeniu z drzewem może nie mieć żadnych szans na przeżycie.

Moim zdaniem w tym miejscach, które stwarzają duże zagrożenie, gdzie częściej zdarzają się wypadki, drzewa mimo wszystko należałoby wyciąć – można w zamian posadzić kilka w innym miejscu. Nawet jeśli w ten sposób uratuje się jedno życie, będzie to już dużo. Życie ludzkie jest wartością największą. Z pewnością powinno być cenione wyżej niż drzewo.

(pg)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Stan 2016-04-30 14:30:39

    Absolutna bzdura-ludzi myślących w ten sposób należałoby kierować na obowiązkowe badania psychiatryczne.Z całą stanowczością twierdzę,że niestety ale wszystkim wypadkom-szczególnie tych z powodu najazdu na drzewo-jest winny kierowca.Mamy mnóstwo naprawdę/tak to trzeba niestety nazwać/debilnych kierowców,którzy myślą,że ich nowoczesny samochód zapewnia im w każdych warunkach pełne bezpieczeństwo.To samo dotyczy zimowych opon-one mogą wpływać na bezpieczeństwo jazdy ale dla myślących kierowców-a w większości przypadków mamy do czynienia z większą brawurą bo ja mam zimowe opony i na skutki długo nie trzeba czekać.Więc przede wszystkim więcej kierujmy się rozumem Państwo kierowcy.

  • kiddi17 2016-04-28 20:15:14

    Tak !!!

  • judex 2016-04-28 18:00:51

    Nie znam statystyk, ale jakaś część kierowców zginęła w bliskim kontakcie z latarnią lub przęsłem wiaduktu. Usuńmy więc wszystkie przydrożne latarnie, a także wiadukty - wszak życie ludzkie powinno być cenione wyżej niż latarnia. Można przeciez postawić w zamian kilkadziesiąt latarni w polu, z dala od dróg...


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika