Co się dzieje w razie zbiegu egzekucji

Zgodnie z art. 773 § 1 k.p.c. w razie wystąpienia zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej, organ egzekucyjny i komornik wstrzymują czynności egzekucyjne na wniosek wierzyciela, dłużnika lub z urzędu i przekazują akta egzekucji administracyjnej i egzekucji sądowej sądowi rejonowemu, w którego okręgu wszczęto egzekucję, w celu rozstrzygnięcia, który organ egzekucyjny - sądowy czy administracyjny - ma dalej prowadzić łącznie egzekucje w trybie właściwym dla danego organu.

Sporne było, czy ów wyznaczony organ miał prowadzić egzekucję łącznie w całości, czy tylko co do tej rzeczy lub tego prawa, których dotyczył zbieg egzekucji. W uchwale z dnia 24 lutego 2010 roku, sygn. akt III CZP 133/09, Sąd Najwyższy uznał, że organ egzekucyjny wskazany przez sąd na podstawie art. 773 § 1 k.p.c. prowadzi obie egzekucje łącznie w całości. Uchwała ta usunęła jednak wątpliwości, a sądy nadal rozbieżnie interpretowały ww. przepis. Dlatego Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego ponownie przedstawił pytanie: Czy organ egzekucyjny wyznaczony przez sąd na podstawie art. 773 § 1 k.p.c. prowadzi obie egzekucje łącznie w całości?, tym razem składowi siedmiu sędziów Sądu Najwyższego (uchwała takiego składu w zasadzie wiązałaby Sąd Najwyższy na przyszłość).

Porady prawne

Sąd Najwyższy odmówił jednak podjęcia uchwały. Przyznał co prawda, że niejednoznaczne brzmienie art. 773 § 1 k.p.c. stwarza pole do jego rozbieżnej wykładni i że istnieją poważne argumenty przemawiające za każdym z możliwych rozwiązań. Sąd Najwyższy zwrócił jednak uwagę, że w chwili składania wniosku o podjęcie uchwały trwały już prace nad nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego, w tym przepisów regulujących eliminację zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej. W dniu 16 września 2011 roku uchwalono ustawę o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 233, poz. 1381).

W znowelizowanym art. 773 § 1 k.p.c. wskazano jednoznacznie, że w przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego rozstrzygnięcie o łącznym prowadzeniu egzekucji przez jeden organ ogranicza się jedynie do tej rzeczy lub prawa majątkowego, do którego nastąpił zbieg

. Usuwa to wątpliwości, które legły u podstaw zagadnienia prawnego przedstawionego do rozstrzygnięcia. Wprawdzie nowa regulacja znajdzie zastosowanie do postępowań wszczętych po wejściu w życie ustawy nowelizującej, tj. od dnia 3 maja 2012 roku, jednak eliminuje sygnalizowane we wniosku niebezpieczeństwo utrwalenia się w orzecznictwie sądów powszechnych rozbieżności w wykładni art. 773 § 1 k.p.c.

Postanowienie składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 20 grudnia 2011 roku, sygn. akt III CZP 46/11


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika