Forma wypowiedzenia umowy o pracę

Zgodnie z art. 30 § 3 kodeksu pracy wypowiedzenie stosunku pracy powinno być dokonane na piśmie. W związku z tym przepisem zrodziło się wiele wątpliwości dotyczących zakresu formy pisemnej wypowiedzenia. W jednym z orzeczeń Sąd Najwyższy stwierdził, że:

Doręczenie pracownikowi za pomocą faksu pisma pracodawcy wypowiadającego umowę o pracę jest skuteczne i powoduje rozpoczęcie biegu terminu przewidzianego w art. 264 § 1 kp, ale stanowi naruszenie art. 30 § 3 kodeksu pracy.

Z orzeczenia tego wynika, że samo dokonanie wypowiedzenia w takiej formie rozpoczyna bieg terminu na wniesienie do sądu pracy odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę.

Porady prawne
Termin ten wynosi 7 dni. I choć wysłanie wypowiedzenia faksem rozpoczyna bieg tego terminu, stanowi naruszenie wymogu formalnego, jakim jest dokonanie wypowiedzenia w formie pisemnej. W związku z tym w ewentualnym sporze pracownik może powołać sie na naruszenie przepisu o formie wypowiedzenia umowy o pracę.

Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 2 października 2002 r., sygn. III PZP 17/2002, opubl. Monitor Prawniczy 2002/22 str. 1011


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika