Jaką wnieść opłatę, gdy apelacja dotyczy braku rozłożenia zasądzonej kwoty na raty?

Sąd Okręgowy zasądził na rzecz powoda od pozwanego kwotę pieniężną. Pozwany wniósł apelację, w której zarzucił, iż Sąd Okręgowy nie rozłożył zasądzonej kwoty na raty. Sąd Apelacyjny, który rozpatrywał apelację, powziął wątpliwość, jaką w takiej sytuacji należy pobrać opłatę. Sprawa na skutek pytania prawnego trafiła do Sądu Najwyższego, który stwierdził, że

W sprawie o roszczenie pieniężne zaskarżenie apelacją braku rozłożenia na raty wartość przedmiotu zaskarżenia stanowi wskazana przez skarżącego kwota, określająca wartość jego naruszonego interesu prawnego.

W uzasadnieniu Sąd Najwyższy wyjaśnił, iż możliwość rozłożenia zasądzonej kwoty na raty przewiduje art. 320 k.p.c. Sąd może podjąć decyzję o rozłożeniu roszczenia na raty z urzędu albo na wniosek. We wcześniejszych orzeczeniach Sąd Najwyższy wskazywał, iż dorozumiany wniosek o rozłożenie roszczenia na raty mieści się w żądaniu oddalenia powództwa. Jeśli – mimo wniosku pozwanego – sąd nie zastosuje tego rozwiązania, to w wyroku nie daje temu wyrazu (sąd nie orzeka wyraźnie, iż nie rozkłada świadczenia na raty). Nie oznacza to jednak, iż braku rozłożenia na raty nie można skarżyć.

Porady prawne

Zakwestionowanie wyroku, w którym sąd nie rozłożył zasądzonego świadczenia na raty, oznacza, że skarżący powołuje się na naruszenie swego interesu prawnego. Musi on bowiem spełnić świadczenie jednorazowo, wraz z odsetkami za przyjęty okres opóźnienia. Nie ma podstaw do przyjęcia, że przedmiotem zaskarżenia powinno być całe zasądzone świadczenie. Samego świadczenia skarżący nie kwestionuje. Dla skarżącego sprawa ta nie jest już sprawa o roszczenie pieniężne, ale w dalszym ciągu pozostaje sprawą majątkową (bo będzie wywoływać skutki w jego sferze majątkowej). Sąd Najwyższy wskazał, powołując się na wcześniejsze orzeczenia, że wartość przedmiotu zaskarżenia w takich sprawach stanowi wskazana przez skarżącego w apelacji kwota. Uwzględnieniu podlegać może między innymi liczba i wysokość rat, na które została rozłożona lub rozłożona być powinna spłata zasądzonego świadczenia, uszczuplenie związane z pozbawieniem odsetek za okres od daty wyroku do terminu zapłaty kolejnych rat lub obowiązek zapłaty tych odsetek w przypadku powinności jednorazowego spełnienia świadczenia. Sąd Najwyższy przypomniał bowiem, że w razie rozłożenia zasądzonego świadczenia na raty wierzycielowi nie przysługują odsetki od ratalnych świadczeń za okres od daty wyroku do daty płatności poszczególnych rat. Nie można jednak wykluczyć zastosowania i innych kryteriów, właściwych dla określenia interesu skarżącego, związanych z okolicznościami konkretnej sprawy. Wartość przedmiotu zaskarżenia nie może być przy tym podana dowolnie, skoro wiąże się ściśle z konkretnym postępowaniem sądowym i dochodzonym w jego toku roszczeniem.

Dla sprawy, o której mowa, nie zostało przewidziane pobranie opłaty stałej. Majątkowy jej charakter oraz obowiązek wyrażenia wartości przedmiotu zaskarżenia kwotą określającą zakres naruszenia interesu prawnego pozwanego, przemawiają za przyjęciem, że apelacja podlega opłacie stosunkowej, objętej art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (j.t. Dz. U. z 2010 roku Nr 90, poz. 594 ze zm.).

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 czerwca 2012 roku, sygn. akt III CZP 35/12, www.sn.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika