Meldunek na pobyt czasowy uniemożliwia wymeldowanie ze stałego miejsca pobytu

Była żona A.B. wystąpiła z wnioskiem o jego wymeldowanie. Wskazała, iż wyprowadził się z dotychczasowego miejsca zamieszkania we wrześniu 2004 r. i od tego czasu przebywa w P. W trakcie postępowania ustalono, iż po wyjeździe do P. A.B. zameldował się tam na pobyt czasowyOrgan dokonał wymeldowania. Odwołanie od powyższej decyzji złożył A. B..

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który orzekł, iż:

Legitymowanie się zameldowaniem na pobyt czasowy znosi obowiązek wymeldowania się z miejsca dotychczasowego pobytu stałego na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.), a w postępowaniu o wymeldowanie z miejsca pobytu stałego uniemożliwia przyjęcie, iż zostały spełnione przesłanki do wymeldowania z art. 15 ust. 2 in fine tej ustawy.

Porady prawne

WSA w uzasadnieniu wskazał, iż zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z 10 kwietnia 1974 r. osoba, która opuszcza miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące, jest obowiązana dopełnić obowiązku wymeldowania się. W przypadku, gdy nastąpiło opuszczenie miejsca pobytu stałego bez dopełnienia obowiązku wymeldowania się, na wniosek strony lub z urzędu orzeka się o wymeldowaniu z pobytu stałego na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z 10 kwietnia 1974 r. Powołując się na wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 września 2005 r. (sygn. akt IV SA/Wa 600/05) WSA wskazał, iż to całokształt zachowań zameldowanego powinien wskazywać, iż lokal, w którym był na stałe zameldowany, przestał być miejscem koncentracji jego interesów życiowych oraz że zerwał on z nim wszelkie trwałe więzy oraz że powinien się wymeldować.

W postępowaniu o wymeldowanie nie można w związku z tym pominąć żadnych dowodów, z których wynika charakter pobytu strony w nowym miejscu. Tymczasem - wskazał WSA - w uzasadnieniach decyzji w przedmiotowej sprawie nie rozważono, jakie znaczenie dla orzeczenia o wymeldowaniu z miejsca pobytu stałego ma fakt zameldowania się na pobyt czasowy.

WSA podkreślił, iż prawidłowe ustalenie przesłanek wymeldowania z pobytu stałego wymaga uwzględnienia specyfiki wzajemnego stosunku dwóch meldunków dokonanych przez różne miejscowo organy meldunkowe, właściwe dla zameldowania na pobyt stały i na pobyt czasowy.

Organ gminy prowadzący ewidencję ludności jest związany stanowiskiem innego organu ewidencji ludności, wyrażonym poprzez decyzję o zameldowaniu osoby pod określonym adresem na pobyt czasowy. W czasie trwania zameldowania osoby pod określonym adresem na pobyt czasowy, nie można kwestionować czasowego charakteru tego pobytu i przyjmować, na potrzeby postępowania o wymeldowanie z pobytu stałego, że miejsce zameldowania na pobyt czasowy jest nowym miejscem pobytu stałego.

Skoro zatem w przedmiotowej sprawie skarżącego wykazał zameldowanie czasowe do 2010 r., to nie mogły mieć dla rozstrzygnięcia w sprawie decydującego znaczenia ustalenia dotyczące ewentualnego opuszczenia lokalu, albowiem na potrzeby rozstrzygnięcia w przedmiocie wymeldowania należało uwzględnić fakt zameldowania czasowego w P. - bez podważenia tego zameldowanie nie było możliwe ustalenie opuszczenia dotychczasowego miejsca pobytu stałego. Pobyt w nowym miejscu nie zawsze traci, pomimo jego długotrwałości, charakteru czasowego, a zatem nie można przyjąć, iż przekształcił się w pobyt stały. Tak jest w razie wykonywania pracy poza miejscem pobytu stałego.

Bez wyeliminowania z obrotu prawnego czasowego zameldowania nie można uznać, iż A. B. bez wymeldowania opuścił dotychczasowe stałe miejsce zamieszkania, a więc, że zostały spełnione przesłanki z art. 15 ust. 2 ustawy z 10 kwietnia 1974 r.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 22 lipca 2008 roku, sygn. akt II SA/Bk 164/08


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Pamela 1 2014-11-09 11:17:17

    bywaja sytuacje , do których każdy dopasowuje sobie dogodnie swoją sytuacje zeby nie być w żaden sposób stratnym, noja sytuacja jest podobna - mój były mąż nie mieszka z nami od blisko roku nie wymeldował sie ze stałego meldunku ale zameldował sie w innym miejscu na pobyt czasowy , jakie wobec tego mam szanse na wymeldowanie go z mojego domu? Czytajac publikację z NSA wynika ze ustawy nawzajem sie wykluczaja co wobec powyższego ? Byłoby dobrze gdyby nowa ustawa nie rodziła tylu wątpliwości i była jaśniejsza i prosta w zrozumieniu dla wszystkich obywateli a nie tylko dla prawników

  • asset 2012-04-21 14:40:23

    a jak to jest jak osoba wskazana do wymeldowania co 3 miesiące przedłuża pobyt we własnościowym (swoim) mieszkaniu albo melduje się na pobyt czaasowy na 3 lat , tylko dlatego żeby utrudnić wymeldowania. Organ II instancji nakazał Organowi meldującemu ta osonbę o zbadanie sprawy, czy przypadkiem pobyt ten nie nosi już znamion pobytu stałego, jednakże po zbadaniu sprawy stwierdził, że pobyt ten nadal jest tylko czasowy

  • asset 2012-03-19 11:08:19

    Żaden organ meldunkowy nie pyta się interesanta dlaczego melduje się pod wskazanym adresem na pobyt czasowy, dlatego trudno jest ustalić czy jest on zasadny


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika