Nieudolne postępowanie karne w sprawie zabójstwa narusza prawo do życia

W dniu 17 września 2013 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie Przemyk v. Polska (22426/11). Sprawa dotyczyła zabójstwa Grzegorza Przemyka w maju 1983 roku, o które oskarżeni zostali funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej. W latach 1983–1984 toczyło się postępowanie karne, które zakończyło się uniewinnieniem milicjantów. W czerwcu 1990 roku sprawa została wznowiona. Postępowanie kilkakrotnie wracało do tych samych etapów. Ostatecznie w grudniu 2009 roku sąd apelacyjny uznał, że przestępstwo uległo przedawnieniu. W lipcu 2010 roku Sąd Najwyższy oddalił kasację od tego wyroku, ale zauważył przy tym, że postępowanie było "porażką wymiaru sprawiedliwości". ETPC oceniał okres od 1 maja 1993 roku (od tego bowiem dnia Polska uznała jurysdykcję ETPC).

Porady prawne

Trybunał podkreślił, że

prawo do życia (art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka) wymaga od państwa przeprowadzenia skutecznego dochodzenia w razie zabójstwa

. W razie oskarżenia funkcjonariuszy państwowych postępowanie winno być niezależne i bezstronne. Organy sądownicze nie mogą pozwolić, by cierpienie fizyczne lub psychiczne nie spotkało się z karą.

Trybunał zauważył, że niniejsza sprawa pięciokrotnie była zwracana do niższej instancji. Od 1993 roku postępowanie trwało 17 lat, przy czym Trybunał wytknął polskim sądom znaczne okresy bezczynności. W pełni zgodził się też z opinią Sądu Najwyższego, iż sprawa oznacza porażkę polskiego wymiaru sprawiedliwości, który nie potrafił przyczynić się do rozliczenia totalitarnej przeszłości Polski ani też skutecznie odstraszyć od podobnych czynów.

Trybunał uznał, iż doszło do naruszenia prawa do życia, i przyznał skarżącemu (ojcu Grzegorza Przemyka) kwotę 50.000 euro za cierpienia psychiczne związane z niewłaściwie prowadzonym i nieskutecznym postępowaniem karnym oraz niechęć władz państwowych do ukarania winnych śmierci jego syna.

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z dnia 17 września 2013 roku, numer 22426/11, http://www.echr.coe.int


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika