Obrona obligatoryjna w razie uzasadnionych wątpliwości co do poczytalności oskarżonego

Art. 79 § 1 pkt 3 kodeksu postępowania karnego stanowi, że w postępowaniu karnym oskarżony musi mieć obrońcę, jeżeli między innymi zachodzi uzasadniona wątpliwość co do jego poczytalności. Natomiast art. 439 § 1 pkt 10 kodeksu postępowania karnego stanowi, iż niezależnie od granic zaskarżenia i podniesionych zarzutów oraz wpływu uchybienia na treść orzeczenia sąd odwoławczy na posiedzeniu uchyla zaskarżone orzeczenie, jeżeli między innymi oskarżony w postępowaniu sądowym nie miał obrońcy w wypadkach określonych w art. 79 § 1 i 2 oraz art. 80 lub obrońca nie brał udziału w czynnościach, w których jego udział był obowiązkowy.

Sąd Najwyższy stwierdził, że bezwzględna przyczyna odwoławcza określona w art. 439 § 1 pkt 10 k.p.k. zachodzi zawsze, gdy sąd zignoruje powinność wynikającą z art. 79 § 1 pkt 3 k.p.k., w konsekwencji czego oskarżony przez pewien czas trwania postępowania sądowego nie będzie miał obrońcy, gdy jest to obowiązkowe. Uchybienie to nie ulega konwalidacji wskutek pojawienia się obrońcy w późniejszej fazie procesu i stwierdzenia przez biegłych lekarzy psychiatrów, że poczytalność oskarżonego zarówno w chwili popełniania zarzucanego mu czynu (lub czynów), jak i w czasie procedowania nie budzi wątpliwości.

Porady prawne

Właściwe zatem postępowania Sądu wyglądać powinno w następujący sposób. Jeśli Sąd poweźmie uzasadnione wątpliwości co do poczytalności oskarżonego powinien ustanowić oskarżonemu obrońcę. Bowiem w tym czasie oskarżony powinien mieć obrońcę. Nawet jeśli po badaniu przez lekarzy biegłych psychiatrów okaże się, że oskarżony jest w pełni poczytalny, to Sąd przez pewien czas miał uzasadnione wątpliwości co do poczytalności. W tym okresie zatem oskarżony powinien mieć obrońcę zgodnie z art. 79 § 1 pkt 3 kpk.

Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 20 lipca 2005 r., sygn. akt I KZP 25/05


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika