Osadzenie w zagrzybionej celi nie musi oznaczać naruszenia godności

Powód domagał się zasądzenia zadośćuczynienia od Skarbu Państwa na podstawie art. 23 i 24 k.c. oraz 417 i 448 k.c., zarzucając naruszenie dobra osobistego w postaci godności, m.in. przez osadzenie go w zagrzybionej celi więziennej, z obsypującym się tynkiem, dziurami w parkiecie i zniszczonymi szafkami. Sąd pierwszej instancji ustalił, iż rzeczywiście powód przez trzy miesiące przebywał w takiej celi, ale nie uznał tego za naruszenie godności powoda. Sąd odwoławczy podzielił tę ocenę, a sprawa na skutek skargi kasacyjnej trafiła do Sądu Najwyższego, który stwierdził, że

Porady prawne

Nie narusza godności skazanego przebywanie przez okres trzech miesięcy w celi zagrzybionej, wymagającej remontu oraz nieodpowiadającej standardom estetycznym i użytkowym, wynikające z trudnej sytuacji materialnej zakładu karnego, dotyczącej wielu osób odbywających karę pozbawienia wolności.

Odnosząc się do tej kwestii w uzasadnieniu Sąd Najwyższy stwierdził, że powód w takich warunkach przebywał trzy miesiące, oraz że były to warunki panujące w całym budynku bloku, we wszystkich celach i pomieszczeniach, a zatem w takich warunkach przebywali także pozostali skazani oraz pracowali funkcjonariusze służby więziennej. Przebywanie powoda w takich warunkach wynikało zatem z ogólnego stanu budynku przeznaczonego do remontu, a nie z szykanowania go lub znęcania się nad nim przez funkcjonariuszy służby więziennej.

Sąd Najwyższy podkreślił, że miernikiem oceny, czy doszło do naruszenia godności człowieka, jest przede wszystkim stanowisko opinii publicznej, będącej wyrazem poglądów powszechnie przyjętych i akceptowanych przez społeczeństwo w danym miejscu i czasie. W świetle powszechnie przyjętych kryteriów i poglądów, krótkotrwały i incydentalny pobyt powoda w wyżej opisanych warunkach nie narusza jego godności. W podobnych warunkach, jak zauważył już sąd pierwszej instancji, mieszka także część społeczeństwa. Sąd Najwyższy przypomniał, że nie można mówić o naruszeniu godności osadzonego w zakładzie karnym w przypadku pewnych uciążliwości lub niedogodności związanych z samym pobytem w takim zakładzie, polegających np. na niższym od oczekiwanego standardzie celi lub urządzeń sanitarnych, dla wielu bowiem ludzi nieodbywających kary pozbawienia wolności warunki mieszkaniowe bywają często równie trudne.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 maja 2012 roku, sygn. akt IV CSK 473/11, OSNC 2012/12, poz. 146


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika