Potwierdzenie elektronicznego doręczenia pism sądowych

W sprawie rozpoznawanej przez Naczelny Sąd Administracyjny pojawiła się kwestia doręczenia przez sąd administracyjny wezwania dla strony w formie elektronicznej. Zgodnie z art. 65 § 3 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej "p.p.s.a.") pismo może być także doręczone za pośrednictwem telefaksu lub poczty elektronicznej i w takim wypadku dowodem doręczenia jest potwierdzenie transmisji danych. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że:

"Potwierdzenie transmisji danych", o jakim mowa w art. 65 § 3 p.p.s.a. należy rozumieć jako dokument, z którego niezbicie wynika, że faks lub list elektroniczny zawierający odzwierciedlenie pisma sądowego zapisał się w pamięci faksu adresata, natomiast w przypadku doręczenia pocztą elektroniczną – że list elektroniczny został wyświetlony w programie pocztowym adresata.

NSA zauważył, że sama ustawa – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie precyzuje, co będzie potwierdzeniem transmisji danych w przypadku wskazanego sposobu doręczania pism. Brak jest definicji legalnej takiego zwrotu. Nie ma on także jednoznacznej treści w języku prawniczym ani w języku potocznym. NSA odwołał się zatem do wykładni celowościowej przepisu. Doręczenie ma na celu umożliwić określonej osobie zapoznanie się z treścią przeznaczonej dla niej korespondencji. Również doręczenie drogą elektroniczną musi być wiarygodne i dawać gwarancję, że pismo z sądu rzeczywiście dotarło do adresata.

Porady prawne

NSA wskazał, że w praktyce "potwierdzeniem transmisji danych" być wydrukowany z faksu sądu raport potwierdzenia wysłania wiadomości, z którego będzie wynikać pozytywny wynik tej operacji/transmisji. Z kolei w przypadku doręczenia pisma za pomocą poczty elektronicznej, takim dokumentem może być wydrukowane ze skrzynki pocztowej nadawcy (na ogół pracownika sądu) automatyczne potwierdzenie wyświetlenia wiadomości w programie pocztowym adresata (o ile taka opcja potwierdzenia została wcześniej wybrana przez nadawcę). Może to być również również przesłany przez adresata faks lub list elektroniczny zawierający informację o otrzymaniu pisma sądowego wysłanego w omawianej formie.

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 kwietnia 2013 roku, sygn. akt II GSK 504/13, orzeczenia.nsa.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika