Przed zwolnieniem prezesa trzeba przeprowadzić konsultację

Rada nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej w dwóch uchwałach odwołała prezesa zarządu z funkcji i wypowiedziała mu umowę o pracę. Prezes był członkiem związku zawodowego, ale przed wypowiedzeniem umowy o pracę nie przeprowadzono konsultacji z zakładową organizacją związkową, do której należał. Odwołany prezes wystąpił do sądu o przywrócenie do pracy. W pierwszej instancji sąd przyznał mu rację. Spółdzielnia odwołała się od tego wyroku. Sprawa na skutek pytania prawnego sądu odwoławczego trafiła do Sądu Najwyższego, który podjął uchwałę:

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej z prezesem zarządu spółdzielni mieszkaniowej, dokonane po odwołaniu go z tej funkcji, powinno być poprzedzone konsultacją z zakładową organizacją związkową (art. 38 k.p. i art. 52 § 2 Prawa spółdzielczego).

Sąd Najwyższy wskazał, że powoda, jako członka zarządu spółdzielni, łączył ze spółdzielnią oprócz stosunku organizacyjnego (wykonywanie funkcji prezesa zarządu), także stosunek pracowniczy, wynikający z zawartej umowy o pracę na czas nieokreślony. W myśl art. 52 § 2 k.p. odwołanie członka zarządu lub zawieszenie go w czynnościach nie narusza jego uprawnień wynikających ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego, którego przedmiotem jest świadczenie pracy.

Porady prawne

Sąd Najwyższy zauważył, że w niniejszej sprawie w chwili otrzymania decyzji o wypowiedzeniu umowy o pracę powód nie był już członkiem zarządu spółdzielni, ani jej prezesem. Powinien więc być traktowany jak zwykły pracownik, zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Prawo spółdzielcze nie zawiera szczególnych przepisów dotyczących trybu konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony w stosunku do pracownika – byłego członka zarządu spółdzielni mieszkaniowej, dlatego w tym zakresie mają zastosowanie reguły ogólne zawarte w art. 38 k.p., a także w art. 30 ust. 2[1] ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (jednolity tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.). Podobne rozwiązania obowiązują w przypadku prezesów spółek kapitałowych.

Sąd Najwyższy zwrócił jednak uwagę, iż w sprawach tego typu żądanie przywrócenia zwolnionego prezesa do pracy powinno być zbadane w świetle art. 45 § 2 k.p. Przywrócenie do pracy nie oznacza, że anulowane zostaje odwołanie z funkcji prezesa. Odwołany z funkcji prezes nie mógłby natomiast wypełniać obowiązków pracowniczych, zatem przywrócenie go do pracy w większości przypadków byłoby niecelowe.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 grudnia 2012 roku, sygn. akt II PZP 3/12, www.sn.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika