Sędziego można delegować do kilku sądów jednocześnie

Sąd Rejonowy wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego. Jego obrońca złożył zażalenie na to postanowienie, a w zarzutach podniósł, że orzeczenie wydała sędzia, która w tamtym okresie była delegowana do kilku sądów jednocześnie. Sąd Okręgowy również powziął wątpliwość, czy taka praktyka jest zgodna z przepisami, dlatego przedstawił Sądowi Najwyższemu następujące pytanie prawne: czy w świetle treści art. 77 § 8 ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z dnia 12 września 2001 roku, w brzmieniu obowiązującym po 28 marca 2012 roku) uprawnione jest delegowanie sędziego przez Prezesa Sądu Apelacyjnego, do orzekania, w tym samym czasie, w więcej niż w jednym sądzie równoległym lub niższym na obszarze apelacji i czy w razie uznania nieprawidłowości takiej praktyki, skutkiem jest nieważność całej delegacji? W odpowiedzi Sąd Najwyższy podjął uchwałę:

Porady prawne

Równoczesne delegowanie sędziego, na podstawie art. 77 § 8 ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. Nr 98, poz. 1070 ze zmianami), do więcej niż jednego sądu równorzędnego lub niższego – aczkolwiek może niekiedy utrudnić wykonywanie obowiązków delegowanego sędziego - nie stanowi naruszenia tego przepisu.

W uzasadnieniu Sąd Najwyższy zwrócił uwagę, że choć jedną z ustrojowych zasad wymiaru sprawiedliwości jest wykonywanie przez sędziego obowiązków służbowych w jego sądzie macierzystym, to jednak zasada to doznaje wyjątków wyjątków postaci delegacji sędziego, m.in. na podstawie art. 77 § 8 p.u.s.p. Zgodnie z tym przepisem Prezes sądu apelacyjnego może delegować sędziego sądu rejonowego, sędziego sądu okręgowego albo sędziego sądu apelacyjnego do pełnienia obowiązków sędziego w sądzie równorzędnym lub niższym na obszarze apelacji, po uzyskaniu zgody sędziego i kolegium sądu okręgowego właściwego ze względu na siedzibę sądu, do którego ma nastąpić delegowanie, na nieprzerwany okres, nie dłuższy jednak niż sześć miesięcy w ciągu roku.

Zdaniem Sądu Najwyższego użycie przez ustawodawcę w cyt. przepisie terminu "sąd" w liczbie pojedynczej nie ma decydującego znaczenia, bowiem ustawa niejednokrotnie używa tego terminu w liczbie pojedynczej odnosząc się do wszystkich sądów powszechnych. Ponadto sam zwrot "w sądzie równorzędnym lub niższym" wskazuje (ze względu na użycie spójnika "lub", wyrażającego alternatywę łączną, a nie spójnika "albo"), iż możliwe jest delegowanie jednocześnie do obu takich sądów.

W poprzednio obowiązującym brzmieniu przepis pozwalał na delegowanie sędziego "do  pełnienia  obowiązków  sędziego  na obszarze" odpowiednio – właściwości sądu apelacyjnego i okręgowego. Przyjmowano, że w tamtym brzmieniu przepis dopuszczał jednoczesne delegowanie do więcej niż jednego sądu. Zmiana przepisu w ocenie Sądu Najwyższego nie oznacza, iż obecnie taka delegacje nie jest możliwa. Była to bowiem jedynie zmiana redakcyjna, mająca na celu dostosowanie przepisu § 8 do konstrukcji całego art. 77 p.u.s.p.

Za możliwością delegowania sędziego do kilku sądów jednocześnie - zdaniem Sądu Najwyższego - przemawia również wykładnia celowościowa. Delegowanie ma zapewnić należytą obsadę sądów i jak najlepsze wykorzystanie kadry sędziowskiej. Skoro delegowanie sędzi do więcej niż jednego sądu służyło realizacji tych celów, to należy ją uznać za dopuszczalną.

Sąd Najwyższy zaznaczył jednak, że inną kwestią jest pozaprzepisowa ocena takiej praktyki. Można sobie bowiem wyobrazić sytuację, w której jednoczesne delegowanie do więcej niż jednego sądu utrudnia, dezorganizuje czy wręcz uniemożliwia należyte wykonywanie obowiązków przez sędziego, któremu takiej delegacji udzielono. Takie kumulowanie delegacji może prowadzić do znacznego przeciążenia sędziów delegowanych wymiarem przydzielonych im zadań, a to z pewnością może się odbijać na jakości sprawowanego wymiaru sprawiedliwości.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 17 lipca 2012 roku, sygn. akt I KZP 13/12, ww.sn.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika