Skarga kasacyjna w sprawie o wyrażenie zgody na wydanie paszportu

W sprawie o wyrażenie przez sąd opiekuńczy zgody o wydanie paszportu dla dziecka pojawiła się wątpliwość, czy od postanowienia sądu drugiej instancji przysługuje stronom skarga kasacyjna. Wątpliwość tę rozstrzygnął Sąd Najwyższy, który stwierdził, że:

W sprawie o wyrażenie przez sąd opiekuńczy zgody zastępującej oświadczenie woli jednego z rodziców w postępowaniu o wydanie paszportu małoletniemu dziecku skarga kasacyjna nie przysługuje.

Sąd Najwyższy przypomniał, że w sytuacji, gdy władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, złożenie wniosku o wydanie paszportu małoletniemu dziecku wymaga ich wspólnego, zgodnego działania. Podjęcie decyzji w kwestii wystąpienia z takim wnioskiem należy do istotnych spraw dziecka, o których rodzice rozstrzygają wspólnie, natomiast w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy na podstawie art. 97 § 2 k.r.o. Sprawy takie podlegają rozpoznaniu w postępowaniu nieprocesowym (art. 582 k.p.c.). Zdaniem Sądu Najwyższego nie ulega wątpliwości, że sprawa o o wyrażenie przez sąd opiekuńczy zgody zastępującej oświadczenie woli jednego z rodziców w postępowaniu o wydanie paszportu małoletniemu dziecku jest sprawą z zakresu prawa opiekuńczego, w której skarga kasacyjna nie przysługuje (art. 519[1] § 2 k.p.c.).

Porady prawne

Sąd Najwyższy nie zgodził się przy tym z poglądem, iż tego rodzaju sprawa należy do do kategorii spraw z zakresu prawa osobowego w rozumieniu art. 519[1] § 1 k.p.c. Prawo osobowe jest działem prawa cywilnego, które zajmuje się osobami fizycznymi i osobami prawnymi, ich statusem, zdolnością prawną oraz zdolnością do czynności prawnych, a ponadto chroni dobra osobiste. Uzyskanie paszportu nie wpływa na zdolność prawną lub zdolność do czynności prawnych dziecka, na jego obywatelstwo, stan cywilny ani na ochronę dóbr osobistych. Nie tworzy też samodzielnego uprawnienia do swobodnego przemieszczania się do krajów trzecich.

Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 3 lutego 2012 roku, sygn. akt I CZ 153/11, OSNC Zbiór Dodatkowy 2013 – Numer B, poz. 39


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika