Skargę do sądu administracyjnego należy wnieść za pośrednictwem organu

Skargę na decyzję organu administracyjnego do sądu administracyjnego należy wnieść za pośrednictwem tego organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi. Organ, którego działanie lub bezczynność zaskarżono, przekazuje skargę sądowi wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Dz. U. z 2012 roku, poz. 270 ze zm., dalej jako p.p.s.a.). W pewnej sprawie strona wniosła skargę na decyzję dyrektora izby skarbowej bezpośrednio do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Sąd przekazał skargę organowi, ale już po upływie terminu do jej zaskarżenia. Termin wynosi – zgodnie z art. 53 § 1 p.p.s.a. - 30 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia w sprawie. W efekcie skarga została przez sąd odrzucona. Sprawa na skutek skargi kasacyjnej trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że

Porady prawne

Dla oceny zachowania terminu do wniesienia skargi, o którym mowa w art. 53 § 1 p.p.s.a., nie można przyjąć daty nadania (złożenia) skargi do niewłaściwego organu w rozumieniu art. 54 § 1 p.p.s.a. lub bezpośrednio do sądu administracyjnego.

W skardze kasacyjnej skarżący podnosił, że w ustawie Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi brak jest przepisów, które odnosiłyby się takiej sytuacji. Dlatego wg skarżącego przez analogię należy zastosować przepisy Kodeksu postępowania karnego (art. 125), Kodeksu postępowania cywilnego (art. 369 § 3) oraz Kodeksu postępowania administracyjnego (art. 65 § 1 i 2).

NSA nie zgodził się z tym argumentem. Zwrócił uwagę, iż datą wszczęcia postępowania sądowoadministracyjnego jest dzień doręczenia skargi organowi, którego działania lub bezczynności skarga dotyczy. Wprawdzie skargi nie ma jeszcze w tym momencie w sądzie, ale z tym faktem należy wiązać określone skutki prawne. Wniesienie skargi nakłada na organ administracyjny obowiązek udzielenia odpowiedzi oraz przesłania do sądu akt sprawy. Niedopełnienie tego obowiązku uprawnia sąd do wymierzenia organowi grzywny (art. 55 § 1 p.p.s.a.). Pośredni tryb wnoszenia skargi umożliwia też organowi dokonanie samokontroli w trybie art. 54 § 3 p.p.s.a. (organ może w zakresie swojej właściwości uwzględnić skargę w całości do dnia rozpoczęcia rozprawy). Z tych względów orzecznictwo sądów administracyjnych jest jednoznacznie - nie można przyjąć daty nadania (złożenia) skargi do niewłaściwego organu. Wnioskowanie z analogii może co prawda służyć do usuwania luk w prawie, ale nie ma pierwszeństwa przez regułami wykładni prawa. Skoro z przepisów Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi da się wyinterpretować, że o dotrzymaniu terminu z art. 53 § 1 p.p.s.a. decyduje data nadania w urzędzie pocztowym skargi na adres właściwego organu administracyjnego, to nie ma podstaw do sięgania po analogię z innych ustaw.

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 lipca 2013 roku, sygn. akt II FSK 1775/13, www.orzeczenia.nsa.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika