Sprzeczne wyroki a stwierdzenie wykonalności w państwie obcym

Wykonywanie orzeczeń sądów obcych w państwach Unii Europejskiej reguluje rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych (Dz.U. 2001, L 12, s. 1, dalej jako: rozporządzenie). Jedną z podstaw odmowy stwierdzenia wykonalności (przez sąd odwoławczy) jest sytuacja, gdy orzeczenia nie da się go pogodzić z wcześniejszym orzeczeniem wydanym w innym państwie członkowskim (art. 34 pkt 4 w zw. z art. 45 rozporządzenia). Sąd niemiecki, który rozpoznawał sprawę o stwierdzenie wykonalności orzeczenia sądu rumuńskiego, powziął wątpliwość, czy na tej podstawie można odmówić stwierdzenia wykonalności orzeczenia innego państwa, sprzecznego ze wcześniejszym orzeczeniem z tego samego państwa (sądy rumuńskie wydały dwa orzeczenia w sprawie o to samo i między tymi samymi stronami). Takie zagadnienie przedstawił Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej jako: TSUE), który stwierdził, że:

Porady prawne

Artykuł 34 pkt 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych należy interpretować w ten sposób, że nie obejmuje on sprzecznych ze sobą orzeczeń wydanych przez sądy tego samego państwa członkowskiego.

W uzasadnieniu TSUE podkreÅ›liÅ‚, że podstawy odmowy wykonania orzeczeÅ„ obcych paÅ„stw należy wykÅ‚adać Å›ciÅ›le. Samo brzmienie art. 34 pkt 4 rozporzÄ…dzenia wskazuje, iż dotyczy ono sprzecznych ze sobÄ… orzeczeÅ„ pochodzÄ…cych z dwóch różnych paÅ„stw czÅ‚onkowskich. Takie rozumienie przepisu wspiera zasada wzajemnego zaufania do wymiaru sprawiedliwoÅ›ci. Do badania zgodnoÅ›ci z prawem orzeczenia wydanego w paÅ„stwie czÅ‚onkowskim wÅ‚aÅ›ciwe sÄ… sÄ…dy tego paÅ„stwa. Gdyby uznać, że art. 34 pkt 4 rozporzÄ…dzenia dotyczy również sprzecznoÅ›ci orzeczeÅ„ pochodzÄ…cych z tego samego paÅ„stwa, sÄ…d orzekajÄ…cy co do wykonalnoÅ›ci oceniaÅ‚by kwestie zgodnoÅ›ci orzeczenia paÅ„stwa obcego z prawem tego paÅ„stwa. ByÅ‚oby to porównywalne z kontrolÄ… merytorycznÄ… orzeczenia, o którego wykonanie wystÄ…piono, co jest jednak wyraźnie wykluczone na podstawie art. 45 ust. 2 rozporzÄ…dzenia. Taka możliwość kontroli merytorycznej stanowiÅ‚aby w praktyce dodatkowy Å›rodek zaskarżenia przeciwko orzeczeniu, a podstawy odmowy wykonania przewidziane w rozporzÄ…dzeniu nie majÄ… na celu stworzenia dodatkowych Å›rodków zaskarżenia przeciwko prawomocnym orzeczeniom krajowym. Ponieważ zaÅ› stosować tu należy wykÅ‚adniÄ™ Å›cisÅ‚Ä…, niedopuszczalne jest również stosowanie analogii.

Wyrok Trybunału (czwarta izba) z dnia 26 września 2013 r., sprawa C-157/12, www.curia.europa.eu


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika