W postępowaniu karnym obowiązuje zasada równości broni

Sąd apelacyjny w sprawie karnej wyznaczył posiedzenie w przedmiocie przywrócenia terminu do wniesienia kasacji. O terminie posiedzenia sąd zawiadomił prokuratora, nie zawiadomił natomiast stron postępowania. Sąd apelacyjny postanowieniem oddalił wniosek o przywrócenie terminu, a sprawa na skutek zażalenia trafiła do Sądu Najwyższego.

Sąd Najwyższy przypomniał, że w postępowaniu w przedmiocie przywrócenia terminu, do udziału stron i innych osób w tymże posiedzeniu zastosowanie znajduje przepis art. 96 § 2 k.p.k. Z jego treści zaś wynika, że strony oraz osoby niebędące stronami, jeżeli ma to znaczenie dla ochrony ich praw lub interesów, mogą wziąć udział w posiedzeniu, jeżeli się stawią.

Porady prawne

Sąd Najwyższy podkreślił, że

obecnie nie obowiązuje już zasada uprzywilejowania prokuratora

. Nie ma on "generalnego" uprawnienia do udziału w posiedzeniach sądu, ale traktowany jest – zgodnie z zasadą równości broni – tak samo jak inni uczestnicy postępowania. Skoro zatem sąd o terminie posiedzenia zawiadomił prokuratora, to miał też obowiązek zawiadomić o jego terminie i miejscu stronę.

Postanowienie wydane na posiedzeniu, mimo niezawiadomienia i nieobecności na nim wszystkich osób uprawnionych, wydane ostało z rażącym naruszeniem przepisu art. 117 § 1 k.p.k. Mogło to mieć istotny wpływ na treść tego orzeczenia. Nadto zdaniem Sądu Najwyższego to uchybienie jest równoznaczne z naruszeniem prawa strony do obrony.

Dlatego Sąd Najwyższy uchylił postanowienie Sądu Apelacyjnego.

Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 18 września 2013 roku, sygn. akt V KZ 67/13, www.sn.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika