Wniosek o przyznanie kosztów w spóźnionej odpowiedzi na apelację

Wniosek o zasądzenie kosztów postępowania apelacyjnego został przez stronę złożony w odpowiedzi na apelację, która została wniesiona po terminie wynikającym z art. 372 k.p.c. Sąd odwoławczy powziął wątpliwość, czy taki wniosek jest skuteczny, i wystąpił z pytaniem prawnym do Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy w odpowiedzi podjął uchwałę:

Wniosek o zasądzenie kosztów postępowania apelacyjnego zgłoszony w odpowiedzi na apelację wniesioną po upływie terminu określonego w art. 372 k.p.c. jest skuteczny.

Sąd Najwyższy przypomniał, że wniesienie odpowiedzi na skargę kasacyjną po terminie określonym w art. 398[7] § 1 k.p.c. nie uzasadnia przyznania kosztów postępowania. Wniosek o zasądzenie kosztów można złożyć co prawda na rozprawie, ale wynagrodzenie pełnomocnika będzie wtedy niższe (będzie obejmować stawkę wyłącznie za udział w rozprawie).

Porady prawne

W postępowaniu apelacyjnym powyższe reguły nie obowiązują. Sąd Najwyższy zaznaczył, że w postępowaniu apelacyjnym stosuje się odpowiednio art. 109 § 1 k.p.c. Należy zatem przyjąć, że wniosek o przyznanie kosztów postępowania apelacyjnego może być zgłoszony na rozprawie przez stronę, która wcześniej złożyła odpowiedź na apelację po upływie terminu określonego w art. 372 k.p.c. Sąd Najwyższy rozważał, czy konieczne jest w takiej sytuacji ponowienie wniosku o przyznanie kosztów na rozprawie. Przepis art. 372 k.p.c. nie przewiduje skutku w postaci zwrotu odpowiedzi na apelację z powodu niezachowania przez stronę terminu dla jej wniesienia. Ze względu na brzmienie art. 109 § 1 k.p.c. należy także przyjąć, że wniosek o zasądzenie kosztów postępowania apelacyjnego nie jest koniecznym elementem odpowiedzi na apelację. Nie jest zatem uzasadnione, aby skutki wniesienia odpowiedzi na apelację z uchybieniem terminu określonego w art. 372 k.p.c. oceniać jednakowo do właściwego przedmiotu odpowiedzi na apelację (zaprezentowania przez stronę przeciwną stanowiska co do zasadności apelacji), jak i samego wniosku o zasądzenie kosztów postępowania apelacyjnego lub innych wniosków niezwiązanych bezpośrednio z istotą odpowiedzi na apelację.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 16 lutego 2012 roku, sygn. akt III CZP 1/12, OSNC 2012/10, poz. 114


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika