Wymagane zapisy w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych podwyższenie kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może nastąpić bądź na podstawie umowy spółki, bądź na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników. Podwyższenie kapitału może nastąpić poprzez podwyższenie wartości już istniejących udziałów lub poprzez utworzenie nowych. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, w sytuacji, gdy podwyższenie kapitału zakładowego następuje przez ustanowienie nowych udziałów, uchwała zgromadzenia wspólników oprócz wymaganych zapisów, może również określać datę, od której nowe udziały będą uczestniczyć w podziale zysku.

Przepisy kodeksu handlowego regulujące podwyższenie kapitału zakładowego (art. 254-258), a także odpowiednie przepisy kodeksu spółek handlowych (art. 257-262) nie zawierają nakazu umieszczania w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego postanowienia określającego datę, od której nowe udziały uczestniczą w podziale zysku. Zamieszczenie takich postanowień jest ważne i skuteczne, jeżeli nie narusza ustawy, umowy spółki, dobrych obyczajów, nie godzi w interes spółki ani nie ma na celu pokrzywdzenia wspólnika. Do ważności takich postanowień wystarcza zachowanie formy wymaganej przez ustawę dla uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego.

Porady prawne

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia11 września 2002 r., sygn. V CKN 1148/00, źródło: Biuletyn SN.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika