Alimenty na rzecz byłego małżonka

Pytanie:

Orzeczono rozwód z mojej winy, czy będę zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz mojej byłej żony?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W przypadku orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy jednego z małżonków, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny rozpadu małżeństwa zobowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku (art. 60 § 2 k.r.o.). Orzeczenie zapada wówczas, gdy rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego. Dla oceny, czy przesłanka istotnego pogorszenia sytuacji materialnej występuje, przeprowadzić należy porównanie każdorazowej sytuacji materialnej małżonka niewinnego z tym położeniem, jakie istniałoby, gdyby rozwód nie został w ogóle orzeczony i gdyby małżonkowie kontynuowali pożycie. Nie są natomiast istotne ewentualne zmiany, jakie nastąpiły w położeniu materialnym małżonka niewinnego w czasie pomiędzy faktycznym rozejściem się małżonków a orzeczeniem rozwodu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: