Obniżona roczna stawka amortyzacyjna

Pytanie:

"Mam dwa samochody jeden zakupiony w 2003 roku (amortyzawany liniowo) i drugi z 2006 (jeszcze nie amortyzowany). W 2006 przewiduję stratę w dochodach. Chcę amortyzować obydwa samochody minimalnie (z 20% na 1%). Zakładam, że zmianę dokonałem 01.01.2006r. Jakie są warunki zmniejszenia stawki amortyzacji środków trwałych? Jak jest minimalna stawka amortyzacyjna od samochodów ciężarowych poniżej 3,5 tony?"

Odpowiedź prawnika: Obniżona roczna stawka amortyzacyjna

Zgodnie z art. 22i ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1991 r. Nr 80, poz. 350 ze zm.), podatnicy mogą amortyzować wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych środki trwałe przy zastosowaniu obniżonych stawek amortyzacyjnych. Podaną w "Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych" (załącznik do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) stawkę procentową podatnik ma prawo obniżyć w odniesieniu do poszczególnych środków trwałych. Zgodnie ze wskazanym przepisem prawa zastosowanie obniżonej stawki ma miejsce począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji. W sytuacji zaś, gdy dany środek trwały był już amortyzowany, obniżoną stawkę stosuje się począwszy od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego, czyli od 1 stycznia danego roku. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają zastosowania obniżonej stawki od spełnienia jakichkolwiek warunków przez podatnika. Oznacza to, że ma Pan prawo obniżyć stawkę amortyzacyjną z mocy prawa, bez spełniania dodatkowych przesłanek. W przedstawionej sytuacji, obniżoną roczną stawkę amortyzacyjną stawkę w wysokości 1% ma Pan prawo stosować od 1 stycznia 2006 r. w odniesieniu do już amortyzowanego samochodu. W odniesieniu zaś, do samochodu, który nie jest amortyzowany, obniżoną stawkę może Pan zastosować począwszy od miesiąca, w którym wprowadzi Pan samochód do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Warto dodać, że obniżyć można tylko roczną stawkę amortyzacyjną podaną w wykazie. Dla przykładu, roczna stawka amortyzacyjna, która ma zastosowanie do samochodów ciężarowych, wynosi 20%. Stawkę tę, może Pan obniżyć do dowolnej wysokości, np. 1%, nie jest, bowiem ustawowo określona wartość obniżenia, tj. minimalna stawka amortyzacyjna. Pamiętać jedynie należy, że w wyniku stosowania obniżonej stawki amortyzacyjnej nie może dojść do sytuacji, w której podatnik zaprzestanie dokonywać odpisów amortyzacyjnych z powodu ich „zerowej” wysokości. Innymi słowy, po zastosowaniu obniżonej stawki technicznie musi istnieć możliwość dokonania odpisu amortyzacyjnego w określonej, choćby „groszowej” wysokości.

Polecamy również lekturę następujących opracowań serwisu e-prawnik.pl:


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika