Wartość przedmiotu sporu w sprawie alimentacyjnej

Pytanie:

"Na rozprawie alimentacyjnej zapadł wyrok zobowiązujący mnie do płacenia wyższych alimentów na pełnoletniego już syna. Zamierzam wnieść apelację od wyroku wnosząc o ustalenie alimentów w kwocie mniejszej, niż płaciłem przed rozprawą. Jak w takiej sytuacji określić wartość przedmiotu sporu? Czy jest to kwota alimentów, o którą wnoszę w apelacji, obowiązująca przed rozprawą, czy zasądzona wyrokiem na rozprawie?"

Odpowiedź prawnika: Wartość przedmiotu sporu w sprawie alimentacyjnej

Wartość przedmiotu sporu jest to określona na potrzeby postępowania wartość przedmiotu procesu, którego ochrony domaga się powód. Przykład: powódka wnosi o zasądzenie alimentów w kwocie X.

W wypadku zasądzenia ponad żądanie o wysokości kosztów procesu może decydować wartość przedmiotu sporu zmieniona w wyniku decyzji sądu. Przykład: sąd zasądził kwotę większą od X np. Y.

W skardze apelacyjnej podawana jest wartość przedmiotu zaskarżenia, która może się różnić od wartości przedmiotu sporu. Wartość przedmiotu zaskarżenia nie musi być zgodna z wartością przedmiotu sporu, gdyż skarżący może zaskarżyć wyrok sądu I instancji tylko w części. W tych wypadkach wartość przedmiotu zaskarżenia stanowi wartość zaskarżonej części wyroku, jest więc niższa od wartości przedmiotu sporu.

Brak w skardze apelacyjnej oznaczenia wartości przedmiotu zaskarżenia jest brakiem formalnym, który może być uzupełniony w trybie art. 370. Według orzeczenia Sądu Najwyższego z 27 maja 1949 r., Wa.C. 47/49, DPP 1950, nr 1, s. 60, wartość przedmiotu zaskarżenia dla pozwanego nie może wynosić więcej niż suma zasądzona od niego na rzecz powoda.

Zatem wartością przedmiotu sporu (zaskarżenia) w apelacji jest kwota zasądzona przez Sąd I instancji, chyba że wyrok Sądu I instancji jest kwestionowany w części.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika