Auto zastępcze dla ubezpieczonego

Pytanie:

Jestem właścicielem wypożyczalni samochodów. Często przychodzą do nas klienci poszkodowani z OC pytając czy nie mogliby wynająć u nas samochodu "bezgotówkowo", a rozliczyć się przez scedowanie praw do odszkodowania OC. Jeżeli chodzi o firmy, to sprawa wydaje się bezsprzeczna. Natomiast w przypadku osób prywatnych nie jest jasne, czy poszkodowany może wynająć auto zastępcze.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Obowiązek zwrotu kosztów wynajmu samochodu zastępczego przez zakłady ubezpieczeniowe osobom prowadzącym działalność gospodarczą wynika z faktu, że brak samochodu wykorzystywanego w firmie powoduje powstanie po stronie przedsiębiorcy szkody, niejednokrotnie przewyższającej wysokość kosztów najmu. Zwrot tych kosztów przedsiębiorcy, który pozbawiony został możliwości używania własnego samochodu, jest konsekwencją faktu, że brak tego samochodu naraża przedsiębiorcę na straty, a wynajęcie samochodu zastępczego jest sposobem minimalizacji tych szkód. W przypadku osób fizycznych, nie prowadzących działalności gospodarczej, zazwyczaj nie powstanie po ich stronie szkoda w wypadku, gdy nie wynajmą one samochodu zastępczego, więc wynajem takiego samochodu nie stanowi w tym przypadku sposobu na minimalizację strat związanych z utratą pojazdu. "Niewygoda" poszkodowanych nie jest bowiem na gruncie Kodeksu cywilnego oceniana z jako szkoda majątkowa, zatem ubezpieczyciel nie ma obowiązku zwrotu kosztów najmu samochodu zastępczego przez podmiot nie będący przedsiębiorcą.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

wojak12

1.7.2011 11:26:41

Re: Auto zastępcze dla ubezpieczonego

Ja brałem auto z Sixta jako osoba fizyczna i nie robili mi z tego powodu żadnych problemów. Dostałem też auto tej samej klasy co moja.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

NA SKÓTY