Badanie przez ZUS rzeczywistości zatrudnienia

Pytanie:

Czy ZUS może wydać decyzję w sprawie pozorności zatrudnienia?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy system ubezpieczeń społecznych:

1. W razie sporu dotyczącego obowiązku ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje decyzję osobie zainteresowanej oraz płatnikowi składek.

W toku postępowania wyjaśniającego organ rentowy może badać czy istotnie doszło do nawiązania stosunku pracy, przez co kontroluje się prawidłowość powstania tytułu do ubezpieczenia społecznego. Uznaje się, że organ ubezpieczeń społecznych nawet po uzyskaniu zawartej na piśmie umowy o pracę jest uprawniony do badania czy umowa taka faktycznie była wykonywana w warunkach w niej wymienionych, a także czy nie została zawarta dla pozoru lub celem obejścia prawa.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

Malinka

12.9.2013 21:30:2

Re: Badanie przez ZUS rzeczywistości zatrudnienia

Pytanie do leon: mam podobny problem. proszę o namiary na dobrego prawnika na email moda_i_styl8@wp.pl

PPHUEDMAR

19.7.2013 19:31:34

Re: Badanie przez ZUS rzeczywistości zatrudnienia

Nasza "kochana" władza-wybrańcy narodu wymyślają coraz to więcej pseudo-prawa, aby tylko zabrać nam jak najwięcej w zamian dając jak najmniej. To wszystko, oczywiście dla naszego dobra.

Leon

19.7.2013 18:39:35

Re: Badanie przez ZUS rzeczywistości zatrudnienia

Przez 35 lat przymusowej przynależności do tej firmy jako prowadzący działalność stwierdzam,że z mojego punktu widzenia jest to narzędzie do kolejnych oszustw umocowane pseudo prawem.Nie wykluczam też możliwości oszustw przez ubezpieczonych. Ale od tego są inne organa państwowe ścigające oszustów. W moim przypadku w/w problem z ZUS zakończył się w Sądzie Pracy przegraną ZUS.

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: