Brak możliwości dobrowolnego poddania się odpowiedzialności za popełnione przestępstwo skarbowe

Pytanie:

W jakich wypadkach nie jest możliwe dobrowolne poddanie się odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwo skarbowe?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Kodeks karny skarbowy wprowadza ograniczenia w możliwości zastosowania dobrowolnego poddania się odpowiedzialności karnej, nie jest bowiem możliwe poddanie się takiej odpowiedzialności w sytuacji, gdy:
1) przestępstwo skarbowe zagrożone jest karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności;
2) przestępstwo skarbowe zagrożone tylko karą grzywny popełniono w warunkach pozwalających na zastosowanie nadzwyczajnego obostrzenia kary;
3) zgłoszono interwencję co do przedmiotu podlegającego przepadkowi, chyba że zostanie ona cofnięta przez interwenienta do czasu wniesienia aktu oskarżenia do sądu.
Z powyższego przepisu wynika, że dobrowolne poddanie się odpowiedzialności karnej jest możliwe tylko w sprawach zagrożonych wyłącznie grzywną, niedopuszczalne jest zatem w razie zagrożenia czynu karą pozbawienia lub ograniczenia wolności.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Czynny żal pozwala uniknąć konsekwencji karnych skarbowych

  Przewidziany w Kodeksie karnym skarbowym skuteczny czynny żal po popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego (np. w razie niezłożenia deklaracji w terminie czy niezapłacenia należnego podatku) daje (...)

 • Co daje dobrowolne poddanie się odpowiedzialności karnej skarbowej?

  Kodeks karny skarbowy przewiduje, że w postępowaniu prowadzonym przez finansowy organ postępowania przygotowawczego, zanim wniesiono akt oskarżenia, sprawca przestępstwa skarbowego lub wykroczenia (...)

 • Skazanie bez rozprawy za karnoskarbowy czyn zabroniony

  Prokurator, a także finansowy organ dochodzenia może, za zgodą oskarżonego, dołączyć do aktu oskarżenia wniosek o skazanie oskarżonego za zarzucane mu przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, (...)

 • Wykluczenie i wyłączenie z zamówienia publicznego

  Jedną z naczelnych zasad zamówień publicznych jest zasada równości, obligująca zamawiającego do traktowania na równych prawach wszystkich podmiotów ubiegających się o zamówienie publiczne. (...)

 • Warunki prowadzenia kantoru

  W niniejszym artykule zostały omówione warunki podejmowania i prowadzenia działalności kantorowej. W rozumieniu ustawy Prawo dewizowe, za działalnością kantorową, począwszy od 21 sierpnia 2004 (...)

NA SKÓTY