Brak zgody na orzeczenie rozwodu

Pytanie:

Moja żona wniosła pozew o rozwód, na który ja się nie zgadzam. Czy ona go uzyska? Nie mieszkamy razem od dwóch lat, mamy czteroletniego syna. Ja nadal utrzymuję kontakt z synem i płacę alimenty, mieszkamy w różnych miastach oddalonych od siebie 320km

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym w przypadku, gdy między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Sąd w trakcie sprawy rozwodowej stwierdza, czy i który z małżonków jest wyłącznie winny. W przypadku, gdy rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny (chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód). Jednak gdy małżonek żądający rozwodu nie został uznany wyłącznie winnym rozkładu pożycia i nie sprzeciwia się temu dobro małoletnich dzieci, orzeczenie rozwodu jest prawdopodobne. Należy jednak podkreślić, że o tym, czy rozwód zostanie orzeczony, czy nie, decyduje w każdym przypadku sąd, opierając się na okolicznościach, które wystąpiły w danej sprawie.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Richard J

4.2.2011 22:17:17

Re: Brak zgody na orzeczenie rozwodu

Jaki stad wniosek?- Nie zenic sie. Zeby jakis typ w todze decydowal czy chce/musze zyc z kobieta czy nie- nie jego bizness- Nie zencie sie, a jak juz chcecie sie rozwiesc- to jechac na rok do Kanady- tam nie trzeba zadnych zgod i win- wystarczy mieszkac osobno przez rok :) przeciez to nonsens zeby zmuszac czlowieka do zwiazku ktorego nie chce... Nie wiem czyj to pomysl, ale w wolnym kraju nie zmusza sie wolnych ludzi do zwiazkow wbrew ich woli. A w ogole to malzenstwo powinno sie podpisywac na 25 lat, a pozniej ewentualnie przedluzyc :) To jest w koncu bizness- ja pracuje - ty siedzisz z dziecmi- kasa po polowie. Za 25 lat zobaczymy czy chcemy byc razem dluzej.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: