Gdy ktoś obcy zajmuje naszą nieruchomość

Pytanie:

Jestem właścicielem domu, mam akt notarialny,wpis do księgi wieczystej. Kupiłem dom, którego była żona poprzedniego właściciela i dwójka dzieci nie zamierzają opuścić . Są zameldowani, nadal zajmują cały dom. Złożyliśmy do sądu pozew o eksmisję i wiemy, że to trochę potrwa. Cała działka to 0,95 ara.Pani zajmująca nasz dom parkuje samochód na naszej działce ,a ma możliwość pozostawienia samochodu przed bramą. Czy możemy zamknąć bramę wjazdową na naszą posesje. Czy właścicielka samochodu parkująca bez naszej zgody ma prawo parkować na naszej działce?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Z jednej strony jako właściciel nieruchomości ma Pan prawo do korzystania z niej, dysponowania nią i decydowaniu o korzystaniu z niej przez inne osoby. Z tego wynika, iż teoretycznie może Pan zamknąć bramę wjazdową na posesję, bądź też próbować zakazać osobie zajmującej tą nieruchomość wjazdu (parkowania) w obrębie tej nieruchomości.

Z drugiej jednak strony, jak wnioskujemy z pytania, osoby zajmujące obecnie tą nieruchomość są jej posiadaczami samoistnymi (tzn. władają nią faktycznie jak właściciele, o czym może świadczyć chociażby fakt, iż nie chcą jej dobrowolnie opuścić). Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego osobom takim (nawet jeśli posiadanie ma tak jak w tym przypadku charakter bezprawny, tzn. pozbawione jest jakiejkolwiek podstawy prawnej) przysługuje możliwość domagania się przed sądem przywrócenia do stanu poprzedniego (i zaniechania dalszych naruszeń) w razie samowolnego naruszenia ich posiadania (tzw.

powództwo posesoryjne). Przejawem takiego samowolnego naruszenia jest niewątpliwie pozbawienie dostępu do nieruchomości pojazdom należącym do posiadacza tej nieruchomości (możliwość parkowania na terenie nieruchomości to też przejaw jej posiadania). Co więcej osoba taka mogłaby na podstawie art. 343 kodeksu cywilnego niezwłocznie po naruszeniu jej posiadania przywrócić je własnym działaniem, tzn. np.: sama otworzyć bramę i wprowadzić samochód na teren posesji (byle by bez użycia przemocy).

Stąd też racjonalne byłoby wstrzymanie się z podejmowaniem czynności wskazanych w pytaniu. Dopiero komornik po uzyskaniu wyroku nakazującego takim osobom opuszczenie zajmowanej nieruchomości może przeprowadzić eksmisję, co ostatecznie pozbawi takie osoby jakiejkolwiek możliwości korzystania z nieruchomości.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • Zasiedzenie nieruchomości

    Stara rzymska paremia głosi Volenti non fit iniuria (chcącemu nie dzieje się krzywda). Dlatego zawsze należy dbać o swoje interesy, ponieważ w przeciwnym razie możemy ponieś konsekwencje (...)

  • Money.pl inwestuje w serwis prawniczy e-prawnik.pl

    Money.pl rozszerza swoją działalność i rozpoczyna budowę grupy kapitałowej internetowych serwisów biznesowych. Jako pierwszy przystępuje do niej lider informacji prawnej - portal e-prawnik.pl. (...)

  • Umowa dożywocia - Na czym polega? Jak zawrzeć umowę dożywocia?

    Nasze społeczeństwo starzeje się w tempie podobnym do istniejącego w krajach wysoko rozwiniętych. Każdego roku mniej osób pracuje na emerytury coraz większej rzeszy osób nieaktywnych (...)

  • Święto Chrztu Polski

    Niewiele osób zauważyło, że w niedawno kalendarzu pojawiło się nowe święto. Nowa ustawa ustanowiła nowe święto państwowe – Święto Chrztu Polski – przypadające na dzień (...)

  • Siedziba Agencji Frontex w Polsce

    Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ratyfikacji umowy w sprawie siedziby między Rzecząpospolitą Polską a Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), podpisanej (...)

NA SKÓTY