Budowa przydomowego zbiornika na ścieku komunalne

Pytanie:

W jakich przypadkach budowa przydomowego zbiornika na ścieku komunalne jest konieczna i czy wymagane jest pozwolenie na budowę?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Budowa przydomowego bezodpływowego zbiornika na ścieki komunalne lub przydomowej oczyszczalni ścieków stanowi obowiązek właściciela nieruchomości w sytuacji, kiedy nie jest ona przyłączona do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Podobnie rzecz się ma, gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona. Jednocześnie przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach.
Budowa przydomowego bezodpływowego zbiornika na ścieki komunalne, jak każde przedsięwzięcie budowlane wymaga postępowania zgodnego z wymogami Prawa budowlanego.
Podstawową zasadą wymienionej ustawy jest to, że każda inwestycja budowlana, poza wyjątkami przewidzianymi w ustawie, wymaga pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.
Przydomowy bezodpływowy zbiornik na ścieki komunalne wymaga pozwolenia na budowę, albowiem nie został on ujęty w art. 29 ustawy prawo budowlane regulującym wspomniane wyjątki od zasady uzyskania pozwolenia na budowę. Przy czym pozwolenie takie może zostać wydane w ramach pozwolenia na budowę domu lub jako pozwolenie odrębne.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Jak przeprowadzana jest kontrola rodzaju paliwa?

  W związku z wprowadzeniem Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) pojawiły się m.in. nowe przepisy regulujące szczegółowy sposób oraz tryb przeprowadzania przez funkcjonariusza Służby (...)

 • Pakiet wolnościowy w prawie budowlanym

  Zmiany w prawie budowlanym, które przygotowało Ministerstwo Rozwoju, ułatwią i przyspieszą przygotowanie nowych inwestycji. Znikną absurdy, takie jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę (...)

 • Więcej pieniędzy na budowę Muzeum Historii Polski

  Zwiększenie budżetu na budowę Muzeum Historii Polski z 310 do 659 mln zł oraz wydłużenie terminu budowy do 2020 r. – takie zmiany wprowadza nowelizacja uchwały w sprawie ustanowienia programu (...)

 • Lepsza gospodarka śmieciowa?

  Rządowy projekt przewiduje usprawnienie funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Chodzi m.in. o zwiększenie kontroli gmin nad sposobem gospodarowania odpadami komunalnymi oraz zwiększenie (...)

 • Dopłaty do czynszu już w przyszłym roku

  Od 2019 roku ruszy system dopłat do czynszu dla pierwszych najemców nowo wybudowanych mieszkań i mieszkań w budynkach poddanych rewitalizacji w ramach współpracy inwestorów z gminami. (...)

NA SKÓTY