Podstawy odmowy wznowienia postępowania

Pytanie:

""Na etapie rozstrzygania o wznowieniu postępowania organ administracyjny nie bada podstaw wznowienia postępowania. Może tego dokonać tylko i wyłącznie w toku wznowionego postępowania. Dlatego tez decyzji odmawiającej wznowienia postępowania nie można uzasadniać brakiem podstaw do wznowienia." Dla nie-prawnika stwierdzenie to oznacza właściwie, że wznowienia postępowania nie można odmówić w ogóle. Jeżeli "podstawę wznowienia" rozumieć jako przesłanki wznowienia wymienione w KPA, to każdy wniosek wymieniający te przesłanki powinien powodować wznowienie postępowania. Czy powyższe stwierdzenie ma oparcie w orzecznictwie NSA lub jakiejkolwiek konkretnej podstawie prawnej?"

Odpowiedź prawnika: Podstawy odmowy wznowienia postępowania

W rzeczywistości, organ przed wydaniem postanowienia o wszczęciu postępowania wznowieniowego nie sprawdza, czy zachodzą przesłanki uzasadniające postępowanie wznowieniowe. Nie mniej jednak może on wydać albo postanowienie o wszczęciu postępowania, albo decyzję odmawiającą takiego wszczęcia. Oznacza to, że organ dokonuje pewnej weryfikacji wniosku pod kątem formalnym (nie merytorycznym). Zgodnie z orzeczeniem NSA z dnia 17 czerwca 1998 r., sygn. akt I SA/Lu 551/97, wydanie decyzji odmawiającej wznowienia postępowania byłoby możliwe tylko w okolicznościach niedopuszczalności wznowienia postępowania z przyczyn:

  • przedmiotowych (brak uprzedniego załatwienia sprawy w formie decyzji, nabycie praw lub obowiązków z mocy prawa, wniosek oparty na podstawach nie wymienionych w art. 145 § 1 kpa )
  • lub podmiotowych (wniosek od osoby nie będącej stroną)
  • oraz gdy wniosek złożony został z uchybieniem terminów określonych w art. 148 kpa.

W związku z powyższym, nie każdy złożony wniosek będzie bezwzględnie przyjęty i będzie skutkował wszczęciem postępowania.

Do wydania decyzji o odmowie wznowienia postępowania może również dojść wtedy, gdy w sposób oczywisty można z twierdzeń stron wyprowadzić wniosek o braku związku przyczynowego pomiędzy wskazaną podstawą wznowienia a treścią dotychczasowej decyzji. Innymi słowy, jeżeli da się z góry wykluczyć ten związek przyczynowy, dopuszczalne będzie podjęcie decyzji odmownej (tak NSA w wyroku z dnia 6 marca 1996 r. SA/Wr 1652/95).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika