Przekazanie towaru na potrzeby własne

Pytanie:

"W firmie prowadzonej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej zostały ponad rok temu zakupione meble do biura. Teraz prowadzący firmę chce przekazać te meble na własne potrzeby. Jaka jest droga postępowania? Czy należy wystawić fakturę; jeśli tak, to czy faktura może być wystawiona na wartość rynkową mebli? Czy należy taką czynność zaliczyć do przychodów firmy i opodatkować podatkiem dochodowym i VAT?"

Odpowiedź prawnika: Przekazanie towaru na potrzeby własne

Niestety z treści pytania nie wynika, czy meble były zaliczone do środków trwałych, czy też nie. Z uwagi na cenę mebli (która zwykle przekracza 3.500 zł) oraz fakt, iż były użytkowane dłużej niż rok przyjęto, iż były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i amortyzowane. W takiej sytuacji, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, przekazanie środka trwałego (w tym przypadku mebli) na cele osobiste podatnika nie powoduje konieczności dokonania korekty w zakresie zaliczonych już do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych za okres używania tego środka trwałego. Również takie przekazanie nie jest przychodem osoby fizycznej.

Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Podstawę opodatkowania dla powyższego przekazania wskazuje art. 29 ust. 10 ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

Niestety ustawa o VAT nie definiuje ceny nabycia dla potrzeb wskazanych wyżej przepisów. Jak wskazuje się w interpretacjach organów podatkowych, w przypadku czynności, o których mowa w art. 7 ust. 2 ww. ustawy, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, tj. kwota należna dostawcy pomniejszona o podatek od towarów i usług (Informacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 22 lipca 2004 r., sygn. IMUS-1471/VUR1/443-180/04/MS).

Jak stanowi art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, w przypadku m.in. czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 wystawiane są faktury wewnętrzne.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika