Charakter prawny podwyżki czynszu za lokal mieszkalny

Pytanie:

Czy podwyżka czynszu za lokal mieszkalny jest regulowana ustawą?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Wskazać należy, iż ustawodawca wprowadzając do ustawy art. 8a u.o.p.l. odszedł od konstrukcji czynszu regulowanego ustawą. Słusznie bowiem zauważa R. Dziczek: Obowiązujące od 1 stycznia 2005 r. i uzupełnione z dniem 1 stycznia 2007 r. unormowanie art. 8a odeszło od ustawowej reglamentacji wysokości czynszu w formie dotychczasowego odpowiednika art. 28. Wprowadziło natomiast uniwersalną formę kontroli podwyżek czynszu i innych opłat za korzystanie z lokali mieszkalnych w postaci sądowej kontroli zasadności podwyżek, które miałyby skutkować wzrostem czynszu (innych opłat za korzystanie z lokalu) ponad 3% wartości odtworzeniowej w skali roku lub nastąpić z poziomu wyższego niż 3% wartości odtworzeniowej w skali roku.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY