Choroba psychiczna jako podstawa ubezwłasnowolnienia

Pytanie:

Czy choroba psychiczna może być samodzielną podstawą ubezwłasnowolnienia całkowitego?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Sama tylko choroba psychiczna, nawet potwierdzona badaniem przez biegłych, nie stanowi przesłanki wystarczającej do wydania orzeczenia o ubezwłasnowolnieniu cierpiącej na nią osoby. Zgodnie z art. 13 kodeksu cywilnego ubezwłasnowolnienie całkowite jest możliwe jedynie w wypadku, w którym na skutek choroby psychicznej dana osoba nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem. Jest to wymóg bardzo rygorystyczny, gdyż w istocie rzeczy jedynie niektóre, najcięższe choroby psychiczne całkowicie uniemożliwiają chorym kierowanie swoim postępowaniem i to w sposób trwały. Przy wydawaniu orzeczenia bierze się pod uwagę aktualny stan zdrowia psychicznego osoby, której wniosek dotyczy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: