Cofnięcie powództwa

Pytanie:

Do Sądu złożyliśmy pozew w postępowaniu nakazowym. Po upływie miesiąca została między stronami zawarta ugoda, ale tylko co do części należności. Czy w takiej sytuacji możemy w części cofnąć powództwo? Czy wymagana jest zgoda drugiej strony i jaką ona ewentualnie ma mieć formę?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia - aż do wydania wyroku. Jeżeli rozprawa już się rozpoczęła, a powód nie chce zrzec się roszczenia, na cofniecie pozwu konieczna jest zgoda pozwanego. Z przedstawionego pytania wynika, że nakaz nie został jeszcze wydany, nie ma więc mowy o zarzutach i rozprawie wyznaczonej w związku z nimi. W związku z tym możliwe jest cofnięcie pozwu przez powoda. Na dokonanie tej czynności nie jest wymagana zgoda przeciwnika procesowego.

Cofnięcie pozwu może dotyczyć tylko jego części tzw. częściowe cofnięcie pozwu, które powoduje ograniczenie powództwa w zakresie żądań objętych cofnięciem pozwu. W takim przypadku nastąpi umorzenie tylko części postępowania i dalsze rozpatrywanie sprawy w pozostałej części. 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: