Ukrycie testamentu a odsunięcie od dziedziczenia

Pytanie:

"Czy sąd może odsunąć od dziedziczenia osobę, która ukryła testament spadkodawcy? "

Odpowiedź prawnika: Ukrycie testamentu a odsunięcie od dziedziczenia

Art. 928 § 1 pkt. 3) kc: Art. 928. § 1. Spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego, jeżeli: (…)

3) umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego.

Skutkiem uznania osoby za niegodną dziedziczenia jest to, iż traktuje się jakby nie dożyła otwarcia spadku. A więc nie będzie dziedziczyła w ogóle. Zgodnie bowiem z art. 925 kc, aby spadkobierca mógł dziedziczyć, musi żyć w chwili śmierci spadkodawcy.

Skutki niegodności powstają z mocy prawa. W doktrynie i orzecznictwie powstał spór czy orzeczenie o niegodności powinno zapaść w trybie procesowym czy też w trybie nieprocesowym w trakcie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. W orzecznictwie sądu Najwyższego konsekwentnie wyrażano pogląd, że żądanie uznania spadkobiercy za niegodnego podlega rozpoznaniu w procesie (tak uch.: z 6 czerwca 1967 r., III CZP 44/67, LexPolonica nr 322867; z 10 maja 1967 r., III CZP 31/67, Lexpolonica nr 311894, OSPiKA 1967, nr 11, poz. 258 z glosami J. Gwiazdomorskiego i B. Dobrzańskiego). Przedstawiony pogląd znalazł potwierdzenie w uchwale składu 7 sędziów SN z 26 lutego 1968 r., III CZP 101/67, Lexpolonica nr 299053 (OSNCP 1968, nr 12, poz. 203).

Tak więc, aby uznać kogoś za niegodnego dziedziczenia po spadkodawcy powinno się wystąpić do sądu z pozwem o ustalenie prawa na podstawie art. 189 kpc, w którym zażąda się ustalenia, iż spadkobierca jest niegodny dziedziczenia.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika