Czyny przestępne po wniesieniu aktu oskarżenia

Pytanie:

Zdarzenie, tzn. pobicie i znieważenie, miało miejsce w styczniu, akt oskarżenia prywatnego złożony został w marcu. Odbyły się dwie sprawy pojednawcze, na które oskarżona nie zgłosiła się bez usprawiedliwienia. Ostatnio oskarżona usiłowała spychać oskarżyciela ze stromych schodów na szczęście tym razem bez upadku i obrażeń ciała. Rzucała z okien w kierunku oskarżyciela kamieniami. Czy do toczącej się sprawy mogę dołączyć wniosek o ukaranie z uzasadnieniem, czy należy wnieść nowy akt oskarżenia prywatnego?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Akt oskarżenia powinien zawierać dokładne określenie zarzucanego czynu. Jeżeli więc po wniesieniu aktu oskarżenia oskarżona dopuszczała się dalszych czynów przestępnych, należy wnieść do sądu kolejny akt oskarżenia. Jednakże charakter zarzucanych czynów (rzucanie kamieniami) podsuwa zasadność zawiadomienia prokuratury o popełnionych czynach.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 17.11.2014

  Oskarżenie prywatne

  Zasadą jest, że oskarżycielem przed sądem jest prokurator. Jednak nie we wszystkich sprawach ma on obowiązek wnoszenia aktu oskarżenia. Wyjątek ten stanowią właśnie sprawy ścigane z oskarżenia (...)

 • 26.12.2017

  Co daje dobrowolne poddanie się odpowiedzialności karnej skarbowej?

  Kodeks karny skarbowy przewiduje, że w postępowaniu prowadzonym przez finansowy organ postępowania przygotowawczego, zanim wniesiono akt oskarżenia, sprawca przestępstwa skarbowego lub wykroczenia (...)

 • 26.9.2016

  Uprawnienia pokrzywdzonego przestępstwem

  Pokrzywdzonym jest osoba, która ucierpiała w wyniku przestępstwa, tzn. gdy przestępstwo naruszyło jej dobro prawne albo mu zagrażało. Dobrem prawnym, o którym mowa może być jakiekolwiek (...)

 • 6.2.2012

  Skazanie bez rozprawy za karnoskarbowy czyn zabroniony

  Prokurator, a także finansowy organ dochodzenia może, za zgodą oskarżonego, dołączyć do aktu oskarżenia wniosek o skazanie oskarżonego za zarzucane mu przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, (...)

 • 30.4.2018

  Samoskazanie oskarżonego w procesie karnym

  Samoskazanie oskarżonego w postępowaniu karnym jest przejawem dążenia do konsensualnego, czyli opartego na porozumieniu stron, zakończeniu postępowania karnego. Instytucja ta pozwala oskarżonym (...)