Losy wspólnego mieszkania po rozwodzie

Pytanie:

"Sąd po orzeczeniu rozwodu przyznaje na zgodny wniosek małżonków mieszkanie jednemu z nich , pod warunkiem, że drugi opuści mieszkanie nie żądając w zamian lokalu zastępczego. Jakie korzyści ma małżonek pozostający w tym mieszkaniu - czy staje się jedynym jego właścicielem? - mieszkanie jest własnościowe. Czy oznacza to że współmałżonek zrzeka się prawa do połowy wartości mieszkania?"

Odpowiedź prawnika: Losy wspólnego mieszkania po rozwodzie

W przedstawionym zapytaniu nie sprecyzowano, czy orzeczenie dotyczące wspólnego mieszkania dotyczyło podziału majątku wspólnego małżonków, czy też sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania rozwiedzionych małżonków. W orzeczeniu rozwodowym podział majątku wspólnego może nastąpić tyko wyjątkowo, gdy nie spowoduje to przewlekłości postępowania. W analizowanym stanie faktycznym wskazano, że orzeczenie sądu nastąpiło po wyroku orzekającym rozwód. Należy więc domniemywać, że orzeczenie dotyczyło podziału majątku wspólnego. Jeżeli rzeczywiście tak było, orzeczenie to jest orzeczeniem prawokształtującym, co oznacza, że jeżeli sąd przyznał w nim mieszkanie jednemu z małżonków, oznacza to, że dokonał podziału majątku wspólnego (jak wskazano - na wspólny zgodny wniosek stron). W takim przypadku własność mieszkania pozostaje przy małżonkui, któremu sąd mieszkanie to przyznał w orzeczeniu dokonującym podziału majątku wspólnego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jerzy W. 2016-01-17 11:56:28

    Przykro mi tu stwierdzić, ale odpowiedź kompletnie nie odnosi się do treści pytania. Pytający szukał odpowiedzi, jakie korzyści ma były małżonek pozostający w mieszkaniu i któremu sąd przyznał prawo własności, i czy wywołuje to ujemne skutki finansowe dla drugiego z byłych małżonków. Należałoby wyjaśnić kiedy przechodzi prawo własności - czy od chwili uprawomocnienia postanowienia o podziale czy od chwili dokonania spłaty na rzecz tracącego mieszkanie, jeśli taka forma orzeczenia może mieć miejsce - oraz jaka jest forma rekompensaty za utracone prawo własności.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika