Darowizna dla męża

Pytanie:

"Otrzymałam od mamy darowiznę na swoje konto. W związku z tym złożyłam odpowiednie dokumenty do urzędu skarbowego. Następnie część pieniędzy (ponad 10 tys.zł) przelałam na konto męża, wpisując w tytule „lokata terminowa” i z tych pieniędzy automatycznie została założona lokata na męża. Inną część (też ponad 10 tys. zł) przelałam na konto towarzystwa ubezpieczeniowego w celu ubezpieczenia męża. Mamy wspólność majątkową. Czy mogę takie przelewy przekazać do urzędu skarbowego wraz z deklaracją jako darowizna dla męża?"

Odpowiedź prawnika: Darowizna dla męża

Darowizna od rodzica dokonana na córkę - do jej majątku osobistego może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem, że darowizna została dokonana przelewem na rachunek obdarowanej i że darowizna została w terminie 6 miesięcy zgłoszona właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Ze zwolnienia nie korzysta darowizna na rzecz zięcia, dlatego w takich sytuacjach praktykuje się darowiznę do majątku osobistego córki.

Niestety później pojawia się kłopot w przypadku zadysponowania pieniędzy przez obdarowaną na rzecz męża. Faktycznie bowiem dokonuje ona darowizny do majątku wspólnego lub nawet do majątku osobistego męża i wówczas również może powstać konieczność rozliczenia podatku od spadków i darowizn. W celu uniknięcia konieczności zapłaty należy zgłosić takie darowizny we właściwym urzędzie skarbowym Należy przy tym mieć na uwadze, iż o ile przelanie kwoty pieniędzy na rachunek bankowy męża co do zasady będzie spełniało przesłanki zwolnienia (pod warunkiem dokonania zgłoszenia), o tyle przelanie pieniędzy bezpośrednio do towarzystwa ubezpieczeniowego już nie, gdyż zgodnie z przepisem (art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn) przelew powinien być dokonany na rachunek bankowy obdarowanego, a nie osoby trzeciej (w tym przypadku towarzystwa ubezpieczeniowego.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • wlodek 2012-01-21 15:00:25

    I ten przykład, a w zasadzie pokrętna interpretacja pokazuje jak nielogiczne jest prawo w wykonaniu naszych pożal się boże prawników i ustawodawców.W tym wypadku należy zadać pytanie: czy mąż(żona) to jest pierwsza linia?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika