Darowizna pojazdu

Pytanie:

Moja mama zakupiła na kredyt samochód osobowy. W dowodzie rejestracyjnym jako właściciel figuruje mama (Kredytobiorca), jako współwłaściciel (korzystający z pojazdu) mój mąż (nie jest on Kredytobiorcą). W związku z tym, iż kredyt został spłacony, a mąż i ja chcemy wymienić samochód na nowszy za pośrednictwem dealera - musimy być właścicielami pojazdu. Mama chce darować nam w/w pojazd. Czy w tym przypadku, aby zmienić dowód rejestracyjny wymagana jest notarialna umowa darowizny? Jaka jest opłata notarialna od umowy darowizny? Czy umowę darowizny spisujemy sami, a notariusz tylko ją potwierdza?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W pierwszej kolejności należy ustalić kto jest obecnym właścicielem samochodu, gdyż w dowodzie rejestracyjnym samochodu wpisani są właściciele. Ponadto, z zadanego pytania nie wynika na jakiej podstawie mąż stał się współwłaścicielem.   Zakładamy, że współwłaścicielami samochodu jest Pani mama wraz z zięciem. Pani mama chce darować swój udział we współwłasności Pani. Oświadczenie darowizny powinno być dokonane w formie aktu notarialnego (a więc przed notariuszem), umowę taką sporządzi notariusz.

Na marginesie należy zauważyć, że udział we współwłasności można również sprzedać, wtedy taka umowa może być zwarta w formie pisemnej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 21.8.2014

  Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?

  Darowizna to chyba najczęściej stosowana umowa w stosunkach rodzinnych. Obowiązki z nią związane mogą nieco się różnić w zależności od przedmiotu darowizny. W niniejszej poradzie zajmiemy (...)

 • 2.1.2019

  Naprawa uszkodzonego pojazdu a wysokość odszkodowania

  Wcześniejsza naprawa pojazdu przez poszkodowanego, czy też przywrócenie podstawowych funkcji pojazdu nie powoduje zwolnienia ubezpieczyciela z odpowiedzialności. - Tak przyjął w dniu 7 (...)

 • 18.10.2018

  Kolejne rewolucyjne zmiany dla kierowców?

  Likwidacja karty pojazdu i nalepki kontrolnej, możliwość zachowania dotychczasowego (przypisanego do pojazdu) numeru rejestracyjnego pojazdu, brak mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy - to (...)

 • 14.9.2018

  Darowizna - czyli jak coś komuś podarować...

  Jak zawrzeć umowę darowizny, żeby była ona skuteczna. Kiedy i z jakich przyczyn można odwołać darowiznę? Czy w umowie darowizny można obdarowanego do czegoś zobowiązać i jakie to rodzi konsekwencje? (...)

 • 31.10.2018

  Jakie są kategorie prawa jazdy?

  Jeżeli ktoś chce uzyskać prawo jazdy, powinien sprawdzić, jakie pojazdy można prowadzić w poszczególnych kategoriach oraz w jakim trzeba być wieku, żeby móc zdać egzamin, aby je (...)